Od redakcji 3/2021

Ei 3 - I okl
Szanowni Państwo,

Na początku lutego tego roku Rada Ministrów zatwierdziła nową politykę energetyczną dla Polski do roku 2040. Dokument PEP2040 zawiera wizję strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej. Zgodnie z nią w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych mają stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę ma odegrać wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej.

Więcej…

Philips dostarcza oświetlenie na wydarzenie Speed Skating w Alcie oraz zapewnia mieszkańcom krajów nordyckich oświetlenie imitujące zorzę polarną

Firma PHILIPS przekazała systemy oświetleniowe na największe wydarzenie łyżwiarskie w norweskim mieście Alta, które odbyło się 21 lutego. W ramach imprezy na jednym torze wyścigowym pojawiły się legendy norweskiego i holenderskiego łyżwiarstwa szybkiego. To tylko jedna z niewielu inicjatyw podejmowanych na rzecz mieszkańców krajów nordyckich.

20150225philips540

Podczas zmagań na torze lodowym zmierzyło się ze sobą sześć pokoleń łyżwiarzy szybkich z Norwegii i Holandii. Ich uczestnictwo w wydarzeniu miało na celu zwiększenie zainteresowania tą dyscypliną sportu na północy Norwegii. Na lodowisku w Alcie spotkali się łyżwiarze, którzy mają na swoim koncie ponad 20 medali olimpijskich, są zdobywcami tytułów mistrza świata i wielu innych narodowych wyróżnień. Wydarzenie to miało na celu zebranie funduszy i zwiększenie zainteresowania łyżwiarstwem szybkim, aby stworzyć infrastrukturę, która będzie mogła na dłużej służyć mieszkańcom Alty i okolic. W imprezie wzięli udział znani łyżwiarze: Ard Schenk, Bart Veldkamp, Ådne Søndrål, Magne Thomassen i Jarle Pedersen.

Firma PHILIPS zapewniła oświetlenie toru wyścigowego z wykorzystaniem 16 standardowych opraw oświetleniowych OptiVision 1000 W, które zastąpią obecne 20 opraw o mocy 2000 W. Nowe rozwiązanie gwarantuje oszczędność energii i mniejsze koszty, a przy tym odpowiedni poziom oświetlenia wymagany w przypadku sportów rekreacyjnych. Nowy system oświetlenia przyda się również mieszkańcom Alty podczas długich ponurych zim – będą mogli ćwiczyć na lodowisku i w ten sposób walczyć z zimową depresją.

 

Działanie na rzecz lokalnych społeczności

W okresie przesilenia zimowego w niektórych częściach kraju przypada od zera do kilku godzin światła dziennego na dobę. Alta leży na północy kraju i może cieszyć się w tym czasie zaledwie 6 godzinami światła dziennego.

U mieszkańców północnych rejonów odnotowuje się wyższy wskaźnik występowania zimowych depresji. Zaburzenia nastroju i brak energii do działania rozpoczynają się jesienią i trwają do pierwszych dni wiosny. Zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie wpływa na wszystkie istoty żywe na naszej planecie. U ludzi odgrywa ono kluczową rolę w regulowaniu rytmu okołodobowego i naturalnych biorytmów wyznaczanych przez zegar biologiczny. Ponadto pobudza produkcję hormonów przez nasz organizm. Udowodniono, że wystarczająca ilość energii dziennie, szczególnie w zimie, ma korzystny wpływ na nasz nastrój i ogólną jakość życia.

W szwedzkim mieście Uppsala firma PHILIPS zainstalowała system zarządzania zewnętrznym oświetleniem LED w jednym z najpopularniejszych parków – Tegnerparken, zwanym również Giraffe Park, który leży w samym centrum miasta. Przy wykorzystaniu dynamicznych rozwiązań Philips CityTouch LED miejscy inżynierowie mogą zdalnie zarządzać precyzyjnym poziomem oświetlenia w parku w zależności od godziny i liczby osób, które w nim akurat przebywają.

20150225philips540 2

Ponadto oprawy oświetleniowe LED są bardziej niezawodne i przyjazne dla środowiska, dlatego władze lokalne mogą zaoszczędzić nawet do 80% energii i 50% kosztów utrzymania.

W norweskim mieście Longyearbyen przez 11 tygodni w roku nie ma światła dziennego. Z uwagi na brak naturalnego światła o poranku wielu mieszkańców doświadcza inercji sennej i ogólnych trudności podczas wstawania rano z łóżka. W 2010 roku w ramach eksperymentu PHILIPS dostarczył mieszkańcom oświetlenie LED Wake-up, które imituje wschód słońca i pomaga w naturalnym wybudzaniu się. Eksperyment okazał się ogromnym sukcesem, a wiele osób przyznało, że dzięki temu ich życie uległo wielkiej przemianie.

Firma PHILIPS współpracuje z władzami rządowymi, przedstawicielami lokalnych władz, partnerami biznesowymi i kluczowymi interesariuszami w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań, które wyzwalają nowe pokłady energii w lokalnych społecznościach oraz pozytywnie wpływają na środowisko i zdrowie psychiczne.

(PHILIPS)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem