Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Diagnostyka w wyłącznikach kompaktowych NZM firmy EATON

Wyłączniki kompaktowe służą do zabezpieczania instalacji przed skutkami prądów przeciążeniowych i zwarciowych. Dzięki zaawansowanej elektronice w wyłącznikach serii NZM istnieje możliwość dokładnego sprawdzenia przyczyny wyzwolenia aparatu przez przeprowadzenie diagnostyki 10 ostatnich zdarzeń, które w nim wystąpiły. Szybka reakcja, sprawdzenie i dopasowanie charakterystyki czasowo-prądowej możliwe jest dzięki oprogramowaniu NZM-XPC-SOFT.

 

2013-09-30-1

Przegląd serii wyłączników NZM

 

 

Bloki zabezpieczeń

Seria wyłączników NZM dzieli się na 4 wielkości w zależności od prądu znamionowego oraz rodzaju zastosowanego zabezpieczenia – termomagnetycznego lub elektronicznego. W tablicy przedstawiono podział aparatów ze względu na wielkość, zdolność wyłączania zwarcia i zastosowany blok zabezpieczeń.

 

2013-09-30-2

 

Wyzwalacze termomagnetyczne dzielą się na 3 rodzaje zabezpieczeń:

  • A – ochrona instalacji;
  • M – ochrona silników;
  • S – ochrona silników bez członu przeciążeniowego.

 

2013-09-31-1

Wyzwalacz termomagnetyczny wyłącznika NZM

 

Ich cechami charakterystycznymi są:

  • nastawialny prąd Ir;
  • nastawialny prąd Ii;
  • nastawialny prąd Ii dla wyzwalaczy typu S (bez zabezpieczenia przeciążeniowego);
  • nieczułość na prądy rozruchowe dla wyzwalaczy do ochrony silników;
  • czułość na zanik fazy dla wyzwalaczy do ochrony silników.

 

Wyzwalacze elektroniczne dzielą się na:

  • AE – ochrona instalacji;
  • ME – ochrona silników;
  • VE – ochrona transformatorów i generatorów.

 

Cechują się one:

  • nastawialnym prądem przeciążeniowym Ir oraz czasem przeciążenia tr;
  • nastawialnym prądem zwarciowym bezzwłocznym Ii;
  • nastawialnym prądem krótkozwłocznym Isd oraz czasem prądu krótkozwłocznego tsd;
  • wysoką dokładnością wyzwoleń;
  • złączem do: SmartWire-DT, modułów DMI, komputera z NZM-XPC-SOFT, testera;
  • ostrzegającą o przeciążeniu diodą LED;
  • diagnostyką w standardzie (10 ostatnich zdarzeń).

 

2013-09-31-3

Wyzwalacz elektroniczny wyłącznika NZM

 

NZM-XPC-SOFT

Wszystkie wyłączniki NZM z wyzwalaczami elektronicznymi mogą zostać podłączone do komputera przez specjalny kabel wtykany do złącza komunikacyjnego w bloku zabezpieczeń. Dzięki oprogramowaniu NZM-XPCSOFT można przeprowadzić dokładną parametryzację i diagnostykę zdarzeń aparatu.

Menu programu przedstawia wszystkie dostępne dla użytkownika funkcje. Po nawiązaniu połączenia z wyłącznikiem NZM możliwe jest przeglądanie odpowiednich zakładek.

Identyfikacja umożliwia dokładne określenie elektroniki podłączonego aparatu, w tym jego typ, funkcję, prąd znamionowy, liczbę biegunów czy numer seryjny. W menu „Komentarz” można odpowiednio nazwać aparat zgodnie z oznaczeniami z projektu, wpisać dane osoby przeprowadzającej diagnostykę i dodatkowe informacje, a na końcu ustawić znacznik czasowy przeprowadzenia sprawdzenia.

 

2013-09-31-2

Złącze komunikacyjne w wyłączniku NZM

 

Aktualne parametry pracy przedstawiają wartości nastaw na pokrętłach bloku zabezpieczeń, stan faz, wartości przepływającego przez aparat prądu oraz informacje o wyzwoleniu lub ostrzeżeniu.

Po przejściu do zakładki „Charakterystyka wyłącznika” widoczna jest aktualna charakterystyka czasowo-prądowa aparatu, która w trakcie zmiany nastawy wartości pokręteł członu przeciążeniowego lub zwarciowego odpowiednio odchyli się w prawą lub lewą stronę, a przy zmianie czasu członu przeciążeniowego lub zwarciowego odchyli się w górę lub w dół. Dodatkowo można wyeksportować ją do programu w postaci arkusza kalkulacyjnego charakterystyki.xls, w celu przeprowadzenia późniejszej analizy instalacji np. od strony selektywności.

W zakładce „Prądy” można przeprowadzić dokładną analizę wartości skutecznej prądu płynącego przez wyłącznik. Ta opcja umożliwia wykorzystanie programu NZM-XPC-SOFT jako dodatkowego amperomierza, pozwalając rejestrować przepływ prądu i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

 

(...)

 

Tomasz Grzegulski
EATON ELECTRIC Sp. z o.o.

 

Pełna wersja artykułu w Elektroinstalatorze 09/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem