Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Wyłącznik czy bezpiecznik? Zależy od zastosowania…

Podstawowym elementem zabezpieczającym instalację, jej fragment bądź urządzenie, jak również chroniącym użytkownika jest bezpiecznik. W starszych instalacjach najczęściej wykorzystywane są bezpieczniki automatyczne, których konstrukcja w pełni pozwala zastąpić popularne bezpieczniki topikowe. Nowsze korzystają z zalet wyłączników instalacyjnych.

 

Wyłączniki instalacyjne zwane też popularnie wyłącznikami nadprądowymi lub „eskami” są dziś nieodzownymi elementami nowoczesnych instalacji elektrycznych. Zapewniają one zabezpieczenie przed skutkami zwarć i przeciążeń niskonapięciowych urządzeń elektrycznych prądu przemiennego i stałego.

Do stosowania tego typu zabezpieczeń nie trzeba dziś nikogo przekonywać, a szczególnym argumentem jest zapobieganie przyspieszonemu starzeniu się izolacji, co może być przyczyną awarii bądź pożaru. Cechą charakterystyczną tego typu wyłączników jest odporność na wielokrotne przeciążenia bądź zwarcia występujące w instalacji, a ich czułość zadziałania jest zdecydowanie wyższa niż popularnych wkładek bezpiecznikowych.

Wśród urządzeń jednocześnie zabezpieczających przed skutkami zwarć i przeciążeń wyróżnia się:

  • wyłączniki wyposażone w wyzwalacze przeciążeniowe i zwarciowe;
  • wyłączniki współpracujące z bezpiecznikami topikowymi;
  • bezpieczniki z wkładką topikową ogólnego przeznaczenia z pełnozakresową charakterystyką wyłączenia.

W przypadku urządzeń zabezpieczających tylko przed prądami przeciążeniowymi wyróżnia się:

  • wyłączniki wyposażone w wyzwalacze przeciążeniowe;
  • bezpieczniki z wkładką topikową ogólnego przeznaczenia z pełnozakresową charakterystyką wyłączenia.

Jeśli natomiast skoncentrujemy się tylko na urządzeniach chroniących przed prądami zwarciowymi, to należy do tej grupy zaliczyć:

  • wyłączniki wyposażone w wyzwalacze zwarciowe;
  • bezpieczniki z wkładką topikową ogólnego przeznaczenia z pełnozakresową charakterystyką wyłączenia;
  • bezpieczniki z wkładką topikową dobezpieczeniową z niepełnozakresową charakterystyką wyłączenia.

 

2014-06-20-1

Rys. 1. Charakterystyki czasowo-prądowe typu B, C i D

 

Bezpiecznik

Najbardziej popularną i znaną formą bezpiecznika jest bezpiecznik topikowy, jednak we współczesnych instalacjach został on zastąpiony bezpiecznikiem automatycznym. Bezpiecznik topikowy, zwany też potocznie „korkiem”, powoduje powstanie przerwy w obwodzie elektrycznym w momencie przepalenia się wkładki topikowej. Przepalenie to następuje wskutek przepływu prądu o określonym natężeniu i w określonym czasie. Topik znajdujący się wewnątrz bezpiecznika jest przewodnikiem elektrycznym, który nagrzewa się w wyniku przepływu prądu. Jeśli jego natężenie jest zbyt duże przez dłuższy czas to topik nagrzewa się do takiej temperatury, w której zaczyna się topić. W ten sposób powstaje przerwa w obwodzie elektrycznym i prąd przestaje płynąć. Bezpieczniki topikowe charakteryzują się charakterystyką czasowo-prądową odwrotną, co oznacza, że im większy płynie prąd tym mniej potrzeba czasu na zadziałanie bezpiecznika. Element topikowy wykonany jest najczęściej jako miedziana, srebrna lub miedziana pokryta srebrem taśma, w której w celu szybszej reakcji na przetężenie wprowadzono specjalne przewężenia lub nacięcia. W momencie przepalenia wkładki topikowej następuje zapłon łuku elektrycznego, który należy ugasić, aby nastąpiło przerwanie obwodu elektrycznego. Łuk elektryczny zgaśnie wtedy, gdy natężenie prądu płynącego spadnie poniżej wartości progowej. W bezpiecznikach topikowych stosuje się w celu przyspieszenia gaszenia łuku piasek kwarcowy lub układy wydmuchiwania łuku, a niekiedy bezpieczniki wypełnia się płynem. Całość zamknięta jest w szczelnej, najczęściej ceramicznej obudowie.

Bezpieczniki gazowo-wydmuchowe zostały opracowane dla zabezpieczenia sieci średnich i wysokich napięć. Topik takiego bezpiecznika znajduje się w rurce z materiału gazującego, a łuk elektryczny powoduje silne gazowanie materiału ścianek, co prowadzi do wydmuchiwania łuku. Ponadto topik napinany jest sprężyną i w chwili przepalenia jest wyciągany z gazującej rurki. Tego typu bezpieczniki pozwalają na szybkie wyłączenie obwodu o stosunkowo wysokim napięciu. Niestety ich wadą jest dość silna zależność skuteczności działania od wartości przepływającego prądu.

 

(...)

 

Robert Gabrysiak

 

Pełna wersja artykułu w EI 06/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem