Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

RWE AGH Solar Lab zbadało wpływ zaćmienia Słońca na pracę testowego systemu fotowoltaicznego

20 marca 2015 r. laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab, badające jakość energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli PV w zależności od warunków atmosferycznych, przeanalizowało wpływ zaćmienia Słońca na pracę instalacji fotowoltaicznych.

RWE AGH Solar lab - zdjęcie dachu z modułami fotowoltaicznymi

W ramach badania przeprowadzono analizę charakterystyki energetycznej paneli cienkowarstwowych amorficznych, a także sprawdzono w jakim stopniu zaćmienie wpłynęło na spadek mocy produkowanej przez cały system fotowoltaiczny. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem testowej instalacji o mocy nominalnej 7,5kW.

Zjawisko zaćmienia Słońca obserwowane było w Krakowie pomiędzy godz. 9:44 a 12:04, natomiast samo badanie zostało przeprowadzone o godz. 10:53, w jego maksymalnym punkcie. Gdyby nie zaćmienie, natężenie promieniowania słonecznego w tym momencie wyniosłoby ok. 600 W/m2. Niecodzienne zjawisko spowodowało jednak spadek tej wartości do 214 W/m2, co z kolei doprowadziło do jednostkowego spadku mocy instalacji z przewidywanych 3,3 kW do wartości 1,12 kW. Mimo to, zaćmienie nie wpłynęło znacząco na charakterystykę energetyczną paneli PV. Jego efekt można przyrównać do wpływu jakie może wywołać zachmurzenie typowe dla tej pory roku w Krakowie. Podobny wynik uzyskaliśmy w trakcie dzisiejszego testu podczas zaćmienia.

Laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab zostało otwarte 14 grudnia 2014 r. w ramach współpracy RWE Polska i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Składa się ono z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku Wydziału Energetyki i Paliw, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne, znajdujące w jednej z sal wydziału, jest dostępne dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac dyplomowych. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

(RWE)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem