Od redakcji 3/2021

Ei 3 - I okl
Szanowni Państwo,

Na początku lutego tego roku Rada Ministrów zatwierdziła nową politykę energetyczną dla Polski do roku 2040. Dokument PEP2040 zawiera wizję strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej. Zgodnie z nią w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych mają stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę ma odegrać wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej.

Więcej…

Firma PHILIPS wzywa do działania na rzecz eliminacji ubóstwa oświetleniowego

Brak dostępu do oświetlenia elektrycznego, który dotyczy aż jednej piątej światowej populacji, pociąga za sobą miliony niepotrzebnych ofiar – ostrzega w komunikacie firma ROYAL PHILIPS. Ubóstwem oświetleniowym spowodowanym brakiem dostępu do energii elektrycznej dotkniętych jest dziś ponad 1,3 mld osób na całym świecie[1]. Większość z nich do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych i miejsc pracy używa lamp naftowych i świec. Jednak w skali roku te prymitywne źródła światła narażają na śmierć ok. 1,5 mln osób,[2] które umierają na skutek chorób układu oddechowego bądź pożarów – taką samą liczbę zgonów powodują choroby wywołane zakażeniem wirusem HIV.

Stawianie oświetlenia LED z modułem fotowoltaicznym w Afryce

Wystosowane ostrzeżenie zbiega się z ogłoszeniem przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) bieżącego roku Międzynarodowym Rokiem Światła. Celem tej globalnej inicjatywy jest zrzeszenie pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO) szerokiego konsorcjum interesariuszy, takich jak towarzystwa i organizacje naukowe, instytucje edukacyjne, platformy technologiczne, organizacje non-profit i przedstawiciele sektora prywatnego. W roku 2015 będą oni zwracać uwagę na wpływ oświetlenia na rozwój społeczny i gospodarczy.

Ubóstwo oświetleniowe dotyczy olbrzymiej części Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W Sudanie Południowym dostęp do oświetlenia elektrycznego posiada zaledwie 1,5% populacji[3]. W wielu krajach rozwijających się przeszkody o charakterze geograficznym i finansowym uniemożliwiają podłączenie setek peryferyjnych społeczności do sieci energetycznej.Na szczęście zasilane energią słoneczną systemy oświetleniowe LED mogą zapewnić światło w cenie stanowiącej ułamek kosztów eksploatacji lamp naftowych i to bez jakichkolwiek zagrożeń dla zdrowia, bezpieczeństwa czy środowiska naturalnego – jak również bez konieczności ponoszenia istotnych inwestycji na infrastrukturę.

„W XXI wieku nie sposób zaakceptować ludzkiego cierpienia na taką skalę" – powiedział Eric Rondolat, dyrektor generalny PHILIPS LIGHTING. – „Zasilane energią słoneczną oświetlenie LED może zmienić oblicze wiejskich społeczności i ocalić miliony ludzkich istnień. Co więcej, niczego nie musimy opracowywać od podstaw – już teraz dysponujemy sprawdzonym rozwiązaniem. Apeluję do polityków o podjęcie wspólnych zobowiązań na rzecz eliminacji ubóstwa oświetleniowego do roku 2030.

Przemawiające za tym argumenty ekonomiczne są bezsporne – światło to kluczowy czynnik warunkujący dobrobyt. Likwidacja problemu niedoboru oświetlenia elektrycznego, który dotyka 1,3 mld ludzi na całym świecie, usunie istotną barierę na drodze do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego, podnosząc w konsekwencji wartość globalnego PKB."

Oświetlenie LED

Pojedyncza, zasilana energią słoneczną oprawa oświetleniowa LED nie pobiera energii elektrycznej i pozwala na wypełnienie pomieszczenia jasnym światłem elektrycznym przy jednostkowej cenie rzędu 10-20 USD (7-14 GDP). Dla porównania, roczny koszt eksploatacji lampy naftowej wynosi ok. 50 USD (33 GDP). Możliwe jest łączenie ze sobą opraw oświetleniowych LED i ogniw fotowoltaicznych na szerszą skalę w celu zapewnienia samowystarczalnych źródeł oświetlenia przestrzeni publicznej i umożliwienia aktywności lokalnych społeczności niezależnie od pory dnia.

Takie Społeczne Centra Oświetleniowe (Community Light Centers – CLCs) pozwalają na funkcjonowanie przedsiębiorstw i placówek ochrony zdrowia również w godzinach nocnych oraz stwarzają warunki sprzyjające aktywności sportowej i innym formom życia społecznego. Obecnie firma PHILIPS instaluje 100 Społecznych Centrów Oświetleniowych na terenie 12 krajów Afryki, gdzie blisko 500 mln osób żyje bez dostępu do światła elektrycznego.

(PHILIPS)

[1] Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna
[2] Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia
[3] Źródło: Bank Światowy

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem