Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Inteligentny Wrocław – światło na miasto

Hala stuleciaBy zrealizować cel energetyczny narzucony Polsce przez standardy Unii Europejskiej, konieczne jest wdrożenie zmian w oparciu o najnowsze technologie. Stolica Dolnego Śląska stawia na inteligentny rozwój – nowoczesne systemy oświetlenia to krok w kierunku modelu smart city.

Październikowy szczyt klimatyczny w Brukseli zakończył się nowymi ustaleniami dotyczącymi europejskiej polityki klimatycznej. Do 2030 r. należy zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40% w porównaniu ze stanem z 1990 roku. Projekt European Initiative on Smart Cities ma na celu wsparcie miast i regionów w osiągnięciu wyznaczonego celu. Polskie metropolie stale rozwijają swoją „inteligencję", dzięki temu stają się coraz atrakcyjniejsze nie tylko dla inwestorów, ale również dla mieszkańców. Przyjazne są przede wszystkim udogodnienia oparte o nowe technologie, takie jak np. energooszczędne oświetlenie połączone z inteligentnymi systemami miejskimi.

Stolica Dolnego Śląska pierwsze kroki w kierunku „smart" ma już za sobą: od kilku lat stawia na energooszczędne systemy oświetlenia podkreślające jednocześnie walory architektoniczne miasta. Tak powstała nowoczesna iluminacja Hali Stulecia i Pergoli, budynku Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Urzędu Miasta. Kolejny przykład to modernizacja oświetlenia Placu Nowy Targ, zrealizowana w oparciu o system Kwadlux w technologii LED. Ten projekt może zapewnić redukcję wydatków na energię nawet o 30%

„Oprócz energooszczędności i przyjazności dla środowiska inwestycji oświetleniowych w strategii smart cities ważne jest też wykorzystanie systemu oświetlenia jako platformy zarządzania miastem. W oparciu o technologię M2M lampy uliczne mogą spełniać wiele funkcji. Istnieje możliwość powiązania ich z usługami, takimi jak: monitoring uliczny, kontrola wypadków czy darmowy internet" – mówi Andrzej Nowak z firmy LUXAN, wdrażającej projekty w ramach systemu MINOS. – „Ten ostatni system rozwija się we Wrocławiu od 2013 r.: miejskie Wi-Fi dostępne jest już na wielu przystankach, nie tylko w ścisłym centrum" – dodaje.

Kolejnym krokiem Wrocławia w kierunku smart cities jest rozpoczęcie przez Tauron Dystrybucja projektu związanego z wdrożeniem inteligentnego systemu opomiarowania. W ramach projektu dostarczone zostaną odbiorcom nowoczesne liczniki umożliwiające skuteczne monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Tego typu działania udowadniają, że Wrocław to dynamicznie rozwijająca się aglomeracja i jak na taki ośrodek przystało, wykorzystuje potencjał technologii, które pozwalają nie tylko obniżyć koszty, ale również wprowadzać zmiany korzystne dla środowiska. Kreatywne koncepcje stanowiące synergię nowych technologii, społecznej inicjatywy oraz możliwości państwowych instytucji i samorządów rzucają nowe światło na rozwój Dolnego Śląska.

(LUXAN)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem