Od redakcji 3/2021

Ei 3 - I okl
Szanowni Państwo,

Na początku lutego tego roku Rada Ministrów zatwierdziła nową politykę energetyczną dla Polski do roku 2040. Dokument PEP2040 zawiera wizję strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej. Zgodnie z nią w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych mają stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę ma odegrać wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej.

Więcej…

Sterowanie oświetleniem

Nowoczesne systemy oświetleniowe nie obejdą się bez odpowiednich urządzeń sterujących. Chodzi tutaj nie tylko o oświetlenie stosowane w domach ale również o systemy oświetlenia ulicznego i awaryjnego.

14

Mówiąc o sterowaniu oświetleniem trzeba wspomnieć o ściemniaczach oświetlenia. O konstrukcji, a co za tym idzie, o zasadzie działania typowych urządzeń tego typu decyduje obciążenie i rodzaj obsługiwanych źródeł światła. I tak też zastosowanie obciążenia indukcyjnego pozwala na współpracę z niskonapięciowymi lampami halogenowymi z transformatorami ferromagnetycznymi. Niejednokrotnie na obciążeniu indukcyjnym bazują lampy fluorescencyjne z transformatorami ferromagnetycznymi. Obciążenie pojemnościowe znajduje zastosowanie w niskonapięciowych lampach halogenowych z transformatorami elektronicznymi. Z kolei obciążenie rezystancyjne stosuje się w żarówkach lub lampach halogenowych 230 V AC.W ściemniaczach z pamięcią ustawień natężenia oświetlenia do załączenia oświetlenia dochodzi po impulsie prądu, który spowodowany jest naciśnięciem włącznika chwilowego podłączonego do przekaźnika. Z kolei wyłączenie oświetlenia następuje po kolejnym impulsie. Jeżeli przycisk zostanie przytrzymany dłużej niż 1 sekundę, jest możliwe ustawienie oczekiwanego natężenia oświetlenia. Wraz z każdym załączeniem oświetlenia urządzenie powraca do uprzednio ustawionego poziomu jasności. Należy podkreślić, że takie ściemniacze mogą być sterowane przy użyciu wielu przycisków połączonych równolegle oraz rozmieszczonych w różnych punktach pomieszczenia.
Na rynku nie brakuje ściemniaczy bez pamięci ustawień natężenia oświetlenia. Niektóre modele mieszczą się w puszce instalacyjnej o średnicy 60 mm. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie w aplikacjach wymagających załączania i wyłączania oświetlenia żarowego i halogenowego z możliwością regulacji tego oświetlenia przy użyciu włącznika chwilowego podłączonego do przekaźnika.15

Nowoczesne ściemniacze oświetlenia pozwalają na regulowanie jasności oświetlenia źródeł światła z diodami LED. Urządzenia tego typu są dostępne w kilku wersjach w zależności od aplikacji i funkcjonalności. Regulacja jasności odbywa się nie tylko poprzez przycisk ale również za pomocą potencjometru oraz zewnętrznych sygnałów sterujących, styków przekaźników, wyjść centrali instalacji alarmowej, poziomów napięć oraz cyfrowych protokołów wymiany danych. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują centralne systemy sterowania oświetleniem czy też sterowanie za pomocą pilota.

Najprostsze sterowniki to urządzenia miniaturowe z trzema kanałami wyjściowymi. Sterowanie bazuje z kolei na jednym lub dwóch przyciskach monostabilnych, wyjściami AC lub przekaźnikowymi. Istnieje przy tym możliwość programowania ściemniacza. Specjalne urządzenia zaprojektowano z myślą o obsłudze taśm LED. Niektóre modele ściemniaczy sterowane są dotykiem. Uwzględnia się przy tym kilka kanałów wejściowych.

Niejednokrotnie zastosowanie znajdują ściemniacze LED sterowane analogowym sygnałem 1-10 V lub 0-10 V. Jest przy tym możliwa współpraca z potencjometrami. W budynkach wyposażonych w systemy klasy BMS bardzo często zastosowanie znajdują 3-kanałowe ściemniacze sterowane za pomocą protokołu DALI (Digital Addressable Lighting Interface) lub DMX 512 (Digital MultipleXing).

Sterowanie oświetleniem może być realizowane w ramach systemów budynków inteligentnych. Nadzorowanie pracy urządzeń oświetleniowych odbywa się poprzez odpowiednie sterowniki. W zaawansowanych systemach BMS do wymiany danych z użytkownikiem przeznaczony jest panel sterujący z ekranem dotykowym. To właśnie on odpowiada za wizualizowanie i sterowanie systemu BMS. Zyskuje się więc zarządzanie wszystkimi funkcjami inteligentnego domu, oczywiście łącznie ze sterowaniem oświetleniem zewnętrznym. Komfort użytkowania zapewnia kolorowy wyświetlacz LCD. Niektóre panele bazują na technologii pojemnościowej. Działają one na zasadzie zmiany pojemności powierzchni szkła po delikatnym dotknięciu palcem. Tym sposobem jest uruchamiana odpowiednia funkcja. Technologia pojemnościowa zapewnia precyzyjny i dokładny sposób wykrywania dotyku. Nie występuje przy tym, tak jak w panelach rezystancyjnych, opóźnienie w detekcji dotknięcia. Wielofunkcyjny graficzny interfejs użytkownika jest miejscem centralnego sterowania inteligentnym budynkiem. Urządzenie współpracując z serwerem BMS nadzoruje pracę poszczególnych urządzeń automatyki w oparciu zarówno o preferencje użytkownika jak i czynniki zewnętrzne. Wbudowany mikroprocesor i pamięć masowa pozwalają na pełnienie przez panel funkcji serwera plików i serwera BMS.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 7/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem