Od redakcji 3/2021

Ei 3 - I okl
Szanowni Państwo,

Na początku lutego tego roku Rada Ministrów zatwierdziła nową politykę energetyczną dla Polski do roku 2040. Dokument PEP2040 zawiera wizję strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej. Zgodnie z nią w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych mają stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę ma odegrać wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej.

Więcej…

Ograniczniki przepięć w latarniach ulicznych ze źródłami LED

Ograniczniki przepięć CITEL do latarni ze źródłami LEDW związku ze stopniowym rozwojem w Polsce oświetlenia ulicznego LED krajowe przedstawicielstwo niemieckiej firmy Jean Mueller wprowadza na rynek unikatowe urządzenie francuskiej firmy Citel Electronics. Urządzenie ma za zadanie ochronę latarni ulicznych ze źródłami światła w technologii LED przed przepięciami.

Ze względu na charakter swoich prac badawczo-rozwojowych nad ogranicznikami przepięć, czas trwania tych prac i ich intensywność, firma Citel jest obecnie jedynym światowym producentem zintegrowanych ograniczników przepięć do ochrony zarówno zasilania, jak i sterowania oświetleniem. Inne firmy dopiero zaczynają produkować bardzo uproszczone ograniczniki przepięć do latarni LED.

Brak ochrony przed przepięciami przekłada się na zawodność tego typu oświetlenia ulicznego i ekonomikę jego stosowania. Niechronione, bądź też słabo chronione przed przepięciami latarnie LED trzeba w konsekwencji wymieniać na nowe po ich uszkodzeniach np. w czasie burz. Citel Electronics, wraz ze swoim ogranicznikiem przepięć typoszeregu MLP i MLPC1, reprezentuje odmienne podejście do ekonomiki oświetlenia LED, a co za tym idzie, podejście oszczędne dla wszystkich użytkowników tego typu latarni. Znacznie taniej jest skutecznie zabezpieczyć latarnie przed przepięciami, niż wymieniać systemy oświetleniowe po uszkodzeniach na skutek m.in. wyładowań atmosferycznych.

W swoim komentarzu do wprowadzanego obecnie do Polski ogranicznika przepięć MLPC1 prezes firmy Jean Mueller Polska Zbigniew Błażejewski powiedział: – „Wiele decyzji o instalacji latarni LED w polskich miastach determinuje nie czynnik techniczny i ekonomiczny w długiej perspektywie czasowej, a jedynie w perspektywie doraźnej. W ten sposób – myśląc w kategoriach: tu i teraz – pragnie się osiągnąć jak najwięcej za jak najniższą cenę, tymczasem jest to bardzo złudne. Tę samą drogę przechodziły władze samorządowe na świecie, lecz rychło przekonano się, że taki sposób myślenia o oświetleniu LED w miejscach publicznych jest nieekonomiczny. W Polsce inwestorzy – a w zakresie oświetlenia ulic są to najczęściej gminy lub przedsiębiorstwa komunalne – ogłaszają zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przetargi, w których zazwyczaj jedynym kryterium jest cena. Jeżeli w warunkach przetargu nie ma zapisu o ochronie latarni z oświetleniem LED ogranicznikami przepięć, wówczas żaden dostawca nie doda ich z własnej inicjatywy. Będzie tak tym bardziej, że po okresie gwarancyjnym uszkodzenie oświetlenia LED spowoduje, iż trzeba będzie zamówić u takiego dostawcy nowe oprawy. Przepięcia występujące w sieciach spowodowane uderzeniami piorunów oraz tzw. przepięcia łączeniowe są powszechnie znanym faktem. Tymczasem jeśli oświetlenie LED ma działać wiele lat, wówczas ryzyko miejscowych uszkodzeń oraz starzenia się diod LED spowodowane przez przepięcia jest duże. Ograniczniki przepięć będą ochraniać oświetlenie LED przez wiele lat i mogą odprowadzać nawet setki czy wręcz tysiące przepięć. Obecnie koszt zwykłej oprawy latarni ulicznej z zasilaczem i diodami LED stanowi kwotę około 800-1000 złotych za sztukę. W przypadku przepięcia uszkodzeniu może ulec jednocześnie kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt latarni".

Ograniczniki przepięć firmy Citel do zabezpieczania latarni z oświetleniem LED oferowane przez wyłącznego krajowego przedstawiciela – firmę Jean Mueller Polska – stanowią jedynie kilka procent kosztów oprawy, chronią za to jej właściciela przed 100-procentową stratą finansową. Urządzenia te pozwalają znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować duże straty, które wobec braku ograniczników przepięć poniósłby właściciel latarni LED.

Na podstawie materiałów Jean Mueller Polska

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem