Od redakcji 3/2021

Ei 3 - I okl
Szanowni Państwo,

Na początku lutego tego roku Rada Ministrów zatwierdziła nową politykę energetyczną dla Polski do roku 2040. Dokument PEP2040 zawiera wizję strategii Polski w zakresie transformacji energetycznej. Zgodnie z nią w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych mają stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę ma odegrać wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej.

Więcej…

Pierwsza tak oświetlona hala magazynowa na świecie

TelForceOne wdrożyła i zaprezentowała publicznie pierwszą w Europie instalację oświetleniową w technologii LED, zespoloną z panelami fotowoltaicznymi, zastosowaną w hali wielkopowierzchniowego centrum logistycznego Grupy Kapitałowej we Wrocławiu. Jest to pierwszy przypadek bezpośredniego wykorzystania energii słonecznej z paneli fotowoltaicznych zasilających źródła światła LED.

Oświetlenie TelForceOne zasilane przez instalację fotowoltaiczną w siedzibie firmy

Nowatorska pod wieloma względami i chroniona patentami instalacja charakteryzuje się m.in. następującymi cechami:

  • lampy LED zasilane są bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych, bez stosowania inwerterów;
  • energia elektryczna wytwarzana w panelach fotowoltaicznych tworzących lokalną, autonomiczną instalację, jest zużywana do oświetlenia na bieżąco, bez jej akumulowania;
  • panele fotowoltaiczne są ustawiane w kierunku słońca pod kątem mającym zapewnić jak najmniejsze odchylenia generowanej energii od wartości niezbędnej do równomiernego świecenia lamp LED w ciągu dnia;
  • w celu uzyskania korzystnej stabilizacji jasności świecenia lamp LED wykorzystuje się dodatkowe uśrednianie wartości skutecznej jednorodnej emisji luminoforu poprzez odpowiednio częste i na odpowiednio długi czas przerywanie przepływu prądu stałego przez niebieskie lasery, będące pierwotnym źródłem światła w diodach LED;
  • energia niezbędna do zasilania instalacji oświetleniowej LED w okresach nocnych i podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych nie jest pobierana z baterii akumulatorów, lecz jest dostarczana przez sieciowe zasilacze podtrzymujące, umiejscowione na zewnątrz lamp LED;
  • lampy LED (poza obudową i przewodami zasilającymi) wykonano jedynie z elementów emitujących światło i nie zawierają żadnych dodatkowych układów elektronicznych, co wielokrotnie zwiększa ich żywotność.

Zaprezentowana instalacja to innowacyjny sposób oświetlenia wielkopowierzchniowych hal przemysłowych, magazynowych i sklepowych, a także przestrzeni biurowych, w których światło wykorzystywane jest głównie w ciągu dnia. TelForceOne jako pierwsza firma postanowiła przenieść energię słoneczną bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych do źródeł światła LED, pomijając przy tym drogie i mało efektywne (w takiej skali) akumulatory.

„Ze względu na sprzyjające położenie Polski (dogodna szerokość geograficzna), możemy wykorzystać odpowiedni kąt padania promieni słonecznych, co pozwala uzyskać maksymalne korzyści z zaprojektowanego przez nas systemu. Zastosowanie instalacji tego rodzaju może przynieść oszczędności związane z energią oraz serwisowaniem źródeł światła na poziomie nawet 70% w skali roku, co przy ciągle rosnących cenach energii daje ogromne oszczędności. I najważniejsze − okres zwrotu nakładów inwestycyjnych na oświetlenie hali zamyka się w dwóch latach" – powiedział dr inż. Janusz Jackiewicz, dyrektor techniczny spółki.

Instalacja została wdrożona w centrum logistycznym TelForceOne we Wrocławiu i jest pierwszą tego typu konstrukcją w skali światowej. Prezentacja odbyła się 15 stycznia br. w siedzibie spółki.

Na podstawie materiałów TelForceOne

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem