Od redakcji 1/2020

Ei1

Szanowni Państwo,

Otrzymujecie pierwszy z dwunastu numerów „Elektroinstalatora, które w tym roku wyda Wydawnictwo SIGMA-NOT. Tym samym przechodzimy w periodyczny, comiesięczny tryb wydawniczy, dając Państwu pełniejsze informacje o rozwiązaniach i produktach dostępnych w branży elektroinstalacyjnej. Z innych zmian, które możemy odnotować, jest nowa lokalizacja naszej redakcji. Od tego roku mieścimy się w gmachu Warszawskiego Domu Technika NOT przy ulicy Tadeusza Czackiego, w bliskim sąsiedztwie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

 

 

Więcej…

Fotowoltaika prosumencka w świetle ustawy o OZE (1)

Lokalizacja mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci OSD na koniec 2014 r. (źródło: URE, oprac. IEO)Fotowoltaika, czyli metoda bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, jest tą z technologii elektrycznych odnawialnych źródeł energii, która w Polsce charakteryzuje się zdecydowanie największą dynamiką w kontekście energetyki prosumenckiej. Jednocześnie budzi najwięcej emocji zarówno z perspektywy inwestorów indywidualnych, jak i strony rządowej odpowiadającej za implementację ustawy regulującej m.in. wsparcie dla mikroproducentów w przydomowych instalacjach.

Wstęp
Według danych Instytutu, pod koniec pierwszego kwartału 2014 r. łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 6,6 MWp. W kolejnych miesiącach nastąpił jednak duży wzrost na rynku, a tylko w pierwszych miesiącach 2015 roku odnotowana łączna moc zainstalowana to ponad 39 MWp. Przekłada się to bezpośrednio na sprzedaż modułów fotowoltaicznych, których moc w 2014 r. przekroczyła 25 MWp, przy czym większość z nich przeznaczona jest do instalacji w systemach przyłączonych do sieci elektroenergetycznej, czyli instalacjach ON-GRID. Także większość modułów sprzedanych w 2014 r. to moduły typu polikrystalicznego, które stanowią rozsądny kompromis pomiędzy jakością, czyli sprawnością konwersji promieniowania słonecznego i ceną.

Na instalacje decydują się coraz częściej przedsiębiorstwa, które dzięki nim redukują koszty energii elektrycznej. Oszczędność jest także motorem rozwoju mikroinstalacji prosumenckich. Na ich rozwój wpływają, a z zasady do tej pory miały wpływać, korzystne dla inwestycji prosumenckich regulacje w uchwalonej i podpisanej przez Prezydenta RP ustawie o odnawialnych źródłach energii, w których przewidziano wsparcie systemem taryf gwarantowanych dla mikroprosumentów.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne na koniec 2014 r.
Pomimo dotychczas niesprzyjających prosumentom przepisów wprowadzonych w lipcu 2013 r. wraz z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne w zakresie odkupu energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach do 40 kW, do końca 2014 r. zaobserwowano wzrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci OSD. Dane na ten temat publikuje Urząd Regulacji Energetyki w sprawozdaniach dostarczanych przez poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnych co pół roku. Ostatnie dane dotyczące drugiego półrocza 2014 r. sygnalizują wzrost liczby przyłączonych do sieci systemów fotowoltaicznych o niemal 590 systemów prosumenckich, czyniąc fotowoltaikę najbardziej popularną technologią wytwarzania energii elektrycznej w mikroźródłach OZE.

Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w podziale na województwa (oprac. IEO)

Na koniec 2014 r. łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach fotowoltaicznych wynosiła 4,2 MWp, a średnia moc mikroinstalacji to 4,9 kWp. Rozkład przestrzenny istniejących mikroinstalacji fotowoltaicznych według danych URE opracowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej w podziale na poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnej przedstawiono na rysunku 1, natomiast w podziale na województwa na rysunku 2.

 

(...)

 

Joanna Bolesta
Instytut Energetyki Odnawialnej

Pełna wersja artykułu w EI 4/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem