Od redakcji 7-8/2022

okladka Eeltroin 7 2022 iintSzanowni Państwo,

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.

Więcej…

Lokalizowanie kabli i miejsca ich uszkodzeń

16Wyznaczenie linii przebiegu przewodów znajdujących się w ścianie lub gruncie jest niekiedy bardzo istotną kwestią – szczególnie w przypadku remontów czy podczas wykonywania różnych prac ziemnych. Dziś określenie trasy przebiegu przewodów jest możliwe dzięki bardzo precyzyjnym lokalizatorom, które oprócz tego oferują możliwość wyszukiwania zabezpieczeń w obwodach końcowych.

Przyrządy pozwalają ponadto na wykrywanie przerw i zwarć w przewodach. Te same lokalizatory oprócz wykrywania przewodów pozwalają także na wykrywanie rur wodnych lub grzejnych – dzięki czemu ryzyko ich uszkodzenia podczas wykonywania prac spada praktycznie do zera. Lokalizatory kabli i innych elementów zapewniają bezpieczeństwo podczas prac elektrycznych i budowlanych.

17Nowoczesne przyrządy przeznaczone są do wykrywania przewodów elektrycznych w różnych środowiskach takich jak: beton, cegła, drewno, ziemia zarówno będących pod napięciem jak i pozbawionych napięcia. Urządzenia do lokalizacji przewodów, kabli i innych niewidocznych obiektów ułatwiają różnego rodzaju prace. Należy jednak pamiętać, że prawidłowy wynik otrzymamy tylko wtedy, gdy właściwie dobierzemy przyrząd oraz ustawimy prawidłowo jego zakres pracy.

Wbrew pozorom obsługa lokalizatora nie jest łatwa. Pamiętajmy też o tym, że nie każdym lokalizatorem wykonamy prawidłową identyfikację tras kablowych czy wyszukamy ich uszkodzenie, gdyż innego urządzenia będziemy potrzebowali do prac ziemnych, innego do prac w budynkach. W trakcie eksploatacji kabli elektroenergetycznych zarówno niskiego, jak i wyższych napięć, często występują uszkodzenia izolacji, zwarcia z ziemią i międzyfazowe. Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń kabli ułożonych w gruncie są m.in.:

  • kamienie leżące bezpośrednio pod kablem lub na kablu,
  • rozrastające się korzenie drzew i krzewów,
  • ruchy gruntu pod wpływem przejeżdżającego ciężkiego sprzętu,
  • prace ziemne przy użyciu ciężkiego sprzętu,
  • uderzenie pioruna w kabel lub w bliskiej odległości od niego,
  • prądy błądzące.

Do lokalizowania uszkodzeń kabli można wykorzystać jedną z poniżej przedstawionych metod.

Metoda TDR
Reflektometry istnieją na rynku od wielu lat, jest to najszybsza i najdokładniejsza metoda lokalizacji uszkodzeń kabli i przewodów. Najczęściej używana międzynarodowa nazwa urządzenia tego typu to reflektometr TDR (ang.: Time Domain Reflectometer).

Metoda TDR zwana jest metodą odbicia impulsów niskonapięciowych reflektometru. Reflektometr (rysunek 1) generuje impulsy, a następnie analizowane są ich odbicia, które powstają w miejscu uszkodzenia kabla. Znając szybkość propagacji impulsów w kablu oraz czas od ich wysłania do powrotu, w sposób automatyczny określana jest odległość do miejsca uszkodzenia. Metoda TDR pozwala na łatwe i szybkie lokalizowanie miejsca usterki oraz pomiar bezpiecznym napięciem. Kiedy wysłane przez przyrząd impulsy napotkają punkt, gdzie zmienia się impedancja falowa kabla wynikająca ze zmian jego struktury, to część lub cała energia impulsu odbija się do reflektometru a na jego ekranie wyświetlana jest charakterystyka impedancji kabla. Następuje pomiar czasu dotarcia impulsu do miejsca zmiany impedancji oraz pomiar czasu powrotu impulsu a następnie na podstawie szybkości przemieszczania się impulsów w kablu odbywa się wyznaczenie odległości do miejsca zmian impedancji – czyli miejsca uszkodzenia przewodu.

Metoda TDR ma ograniczenie związane z tym, że nie może wykrywać uszkodzeń o dużej impedancji, wymagających wysokich napięć do wykrywania tego rodzaju awarii. W takich przypadkach zaleca się stosowanie metody odbicia od łuku.

Reflektometry mogą służyć do określania uszkodzeń przewodów miedzianych i wtedy określamy jest skrótem TDR oraz do badania torów światłowodowych OTDR (z ang. Optical Time Domain Reflectometer). Współczesne reflektometry wyposażone są w wyświetlacze LCD, na których wyświetlana jest pełna informacja o parametrach badanego przewodu. Wyniki badań podawane są w formie wykresów (rysunek 2). Na ekranie reflektometru może być wyświetlana tylko trasa badanego kabla lub ekran może być podzielony na dwie części – jedna część pokazuje trasę badanego kabla a druga wybrany jego fragment. Fragment ten możemy powiększać i analizować w dowolny sposób. Do reflektometrów można dokupić przystawki, które pozwalają na lokalizowanie uszkodzeń w wysokoomowych kablach symetrycznych.


(...)

Robert Gabrysiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pełna wersja artykułu e EI 8/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem