Od redakcji 7-8/2022

okladka Eeltroin 7 2022 iintSzanowni Państwo,

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.

Więcej…

Cęgowe sondy prądowe HIOKI CT9691, CT9692 i CT9693

29Japońska firma HIOKI, producent elektronicznej aparatury pomiarowej, przykłada wiele wagi do zagadnień pomiaru prądów stałych i przemiennych, stale rozszerzając ofertę m.in. cęgowych sond prądowych. Firma wprowadziła ostatnio do produkcji trzy kolejne sondy o oznaczeniach CT9691, CT9692 i CT9693.

Nowe przyrządy nadają się doskonale do pomiarów w systemach wykorzystujących energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, diagnozowania własności baterii i akumulatorów w stanach ładowania i rozładowania, testowania urządzeń zasilania bezprzerwowego oraz pomiarów wykonywanych po wtórnej stronie falowników. Współpracują z analizatorami mocy i jakości zasilania, rejestratorami oscyloskopowymi, loggerami przemysłowymi oraz cyfrowymi oscyloskopami. Sondy są już w ofercie firmy LABIMED ELECTRONICS.

30Sondy prądowe CT9691, CT9692 i CT9693 różnią się między sobą przede wszystkim zakresem mierzonego prądu oraz pasmem pomiaru. Dwie pierwsze to przyrządy szerokopasmowe wyróżniające się doskonałą charakterystyką częstotliwościową, trzecią natomiast przeznaczono do aplikacji pomiarowych wysokoprądowych. Sondy nie mają własnego zasilania, są zasilane z zewnętrznego modułu czujnika CT6590. Moduł ten jest urządzeniem pośredniczącym między sondą a urządzeniem docelowym. Sondę łączy się z modułem przewodem zakończonym nietypowym wtykiem, a moduł z urządzeniem docelowym - przewodem zakończonym typowym wtykiem BNC. Ponieważ sondy CT9691, CT9692 i CT9693 nie mogą pracować samodzielnie, stąd też firma HIOKI oferuje je w kompletach z wymienionym modułem pod oznaczeniami odpowiednio CT9691-90, CT9692-90 i CT9693-90.
Szczegółowe dane techniczne sond i modułu czujnika zamieszczono w tablicy stanowiącej załącznik do niniejszego artykułu.

Sonda cęgowa CT9691
Przyrząd ten (fot. 1) przeznaczono do pomiaru stosunkowo niewielkich prądów stałych i przemiennych. Maksymalny, ciągły prąd znamionowy sondy wynosi 100 A, a maksymalny prąd szczytowy jest równy 150 A. Należy jednak zaznaczyć, że maksymalny prąd doprowadzany do wejścia sondy w trybie ciągłym ulega stopniowemu zmniejszeniu w górnej części jej pasma pomiarowego, w przypadku tej sondy po przekroczeniu 2 kHz.

Żółte cęgi sondy mają wewnętrzną średnicę 35 mm i kształt okrągły − nieco inny niż pozostałe przyrządy tej serii, których cęgi są lekko wydłużone.

Użytkownik sondy CT9691 ma do dyspozycji dwa podzakresy pomiarowe: „H" (100 A) i „L" (10 A), które wybiera przełącznikiem w module czujnika CT6590. W cęgach sondy znajduje się czujnik hallotronowy, którego napięcie wyjściowe jest wprost proporcjonalne do mierzonego prądu. Gdy prąd w przewodzie obejmowanym przez cęgi osiągnie wartość pełnozakresową (100 A lub 10 A, zależnie od wybranego podzakresu), to napięcie na wyjściu modułu czujnika wyniesie 100 mV. Oznacza to, że przekładnia układu sonda-moduł wynosi zależnie od podzakresu 1 lub 10 mV/A.

Firma HIOKI oferuje sondę CT9691 wyłącznie w komplecie z modułem czujnika CT6590 pod oznaczeniem CT9691-90 i dla takiego zestawu (sonda-moduł) specyfikuje dokładność pomiaru przy ciągłym sygnale wejściowym, czyli ciągłym prądzie mierzonym. Dokładność zależy od częstotliwości prądu i jest podawana dla tej sondy w odniesieniu do dwóch pasm.

 

(...)

mgr inż. Leszek Halicki


Pełna wersja artykułu w EI 7/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem