Od redakcji 7-8/2022

okladka Eeltroin 7 2022 iintSzanowni Państwo,

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.

Więcej…

Rejestrator oscyloskopowy HIOKI MR8827

Japońska firma HIOKI wprowadza do produkcji laboratoryjny rejestrator oscyloskopowy nowej generacji umożliwiający wielokanałową rejestrację różnego typu sygnałów, spełniając tym nawet bardzo restrykcyjne wymagania skomplikowanych aplikacji pomiarowych. Rejestrator MR8827 (fot.) zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii rejestratorów produkowanych przez HIOKI.

Rejestrator oscyloskopowy MR8827

Do rejestracji wykorzystuje on wymienne moduły wejściowe zawierające po kilka kanałów. MR8827 rejestruje sygnały z szybkością 20 MSa/s w 32 kanałach analogowych i 32 logicznych. W razie potrzeby liczbę kanałów logicznych można zwiększyć do 64. Poszczególne kanały są odizolowane elektrycznie nie tylko między sobą, ale też od urządzenia głównego. Taka konstrukcja pozwala na bezpieczną obsługę sygnałów ze źródeł o różnych potencjałach, zapewniając tym samym wysoki poziom bezpieczeństwa. Na życzenie producent montuje w rejestratorze drukarkę termiczną formatu A4.

MR8827 zastępuje produkowany wcześniej rejestrator 8826. W porównaniu z nim ma 20-krotnie większą szybkość próbkowania (20 MSa/s), 8-krotnie większą pojemność pamięci wewnętrznej (512 Megasłów), dwa razy więcej kanałów logicznych (maksymalnie 64 kanały), trzy razy większą szybkość transmisji do komputera danych zarejestrowanych w wewnętrznej pamięci lub dysku SSD oraz dwa razy większą szybkość podawania papieru w trakcie drukowania (50 mm/s).

Producent nie zmienił wielkości wyświetlacza (10,4 cala), zmienił natomiast jego typ na TFT-SVGA oraz zwiększył rozdzielczość z 600 na 480 punktów na 800 na 600 punktów. Użytkownik rejestratora MR8827 może magazynować rejestrowane dane na różnego typu nośnikach, tj. na konwencjonalnej karcie CF (do 2 GB) oraz szybkim dysku SSD o pojemności 120 GB montowanym w rejestratorze tak jak wymieniona drukarka wyłącznie fabryczne.

Metody rejestracji
Zależnie od wyboru użytkownika rejestrator MR8827 może pracować w jednym czterech trybów. W trybie „MEMORY" (pamięć) rejestruje sygnały z dużą szybkością w pamięci wewnętrznej, próbkując z ustawioną częstotliwością. W trybie „RECORDER" (rejestrator) przyrząd prowadzi szybką rejestrację w czasie rzeczywistym, z ustawioną częstotliwością próbkowania, eliminując jednocześnie dane inne niż wartości maksymalna i minimalna. Efekty tej pracy zapisuje na karcie CF, pamięci przenośnej USB lub wewnętrznym dysku SSD. W czasie rzeczywistym jest też prowadzona rejestracja w trybie „X-Y RECORDER" (rejestrator wykresu XY) w trakcie której są magazynowane w pamięci dane próbkowania przebiegu dla ostatnich 16 milionów punktów. Czwartym rodzajem pracy rejestratora jest „FFT" (szybka transformata Fouriera) z wieloma różnymi trybami i oknami analizy.

Moduły
Rejestrowane sygnały doprowadza się do wejść odpowiedniego modułu. Moduły są wymienne i oferowane jako opcja. Bez zamontowania w rejestratorze, choćby jednego z nich, rejestracja nie jest możliwa. Firma HIOKI oferuje obecnie 8 modułów analogowych i jeden moduł logiczny. Wszystkie moduły analogowe mają po dwa kanały, a moduł logiczny – szesnaście.

 

(...)

 

mgr inż. Leszek Halicki,
LABIMED ELECTRONICS

Pełna wersja artykułu w EI 2/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem