Od redakcji 7-8/2022

okladka Eeltroin 7 2022 iintSzanowni Państwo,

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.

Więcej…

Miernik rezystancji uziemienia HIOKI FT6031-03

Miernik HIOKI FT6031-03Nowy, cyfrowy miernik rezystancji uziemienia FT6031-03 wyprodukowany przez japońską firmę HIOKI jest nie tylko dokładny i wygodny w obsłudze. Jako jedyny na rynku może pochwalić się szczelnością obudowy IP67. Przyrząd oferuje firma LABIMED ELECTRONICS.

Miernik FT6031-03 (fot. 1) jest następcą wycofanego już z produkcji analogowego testera rezystancji uziemienia 3151. Nowy przyrząd ma konstrukcję w pełni cyfrową i wiele nowych przydatnych funkcji. Dzięki bardzo szczelnej obudowie jest całkowicie odporny na wnikanie kurzu. Można go też bez przykrych konsekwencji trzymać pod wodą przez 30 minut, zanurzonego na głębokość do 1 m (fot. 2). Równie ważną własnością nowego przyrządu jest wysoka tolerancja rezystancji uziomu pomocniczego wynosząca 50 kΩ, dziesięciokrotnie większa niż tolerancja poprzednika. Stąd też użytkownik miernika FT6031-03 może wykonywać pomiary bez konieczności poszukiwania przed pomiarem gruntu o wystarczającej wilgotności lub zwilżania wodą miejsca wbicia tego uziomu.

 

Zakres i dokładność pomiaru rezystancji
Podzakresy pomiarowe rezystancji uziemienia FT6031-03, ich liczba oraz wartości rozdzielczości wskazań na tych podzakresach są typowe (tablica). Takie własności ma większość przyrządów tego rodzaju oferowanych na rynku. Na uwagę zasługuje jednak wysoka dokładność pomiaru równa ±1,5 wartości wskazywanej, dwukrotnie lepsza niż wielu odpowiedników firm konkurencyjnych.

 

Automatyczny pomiar
Konstruktorzy miernika FT6031-03 dołożyli wszelkich starań po to, aby pomiar tym przyrządem uczynić nie tylko dokładnym, lecz jednocześnie szybkim, wygodnym i bezpiecznym. Wprowadzili w tym celu stosowne innowacje techniczne zarówno w konstrukcji samego przyrządu, jak i jego akcesoriów. Stąd też między innymi użytkownik miernika nie musi samodzielnie wybierać potrzebnego podzakresu pomiarowego rezystancji uziemienia. Robi to za niego sam przyrząd, dobierając podzakres automatycznie do wartości mierzonej rezystancji. Własność ta pozwala użytkownikowi szybko rozpocząć pomiar przez naciśnięcie tylko jednego przycisku. Przyrząd wykonuje wtedy samoczynnie całą sekwencję pomiarową. W pierwszym rzędzie sprawdza napięcie ziemi, a następnie mierzy rezystancję uziomu pomocniczego. Kolejnymi krokami sekwencji są: dobranie potrzebnego podzakresu pomiarowego rezystancji uziemienia, pomiar tej rezystancji, a na koniec wyświetlenie wyniku pomiaru. Po zakończeniu lub wstrzymaniu pomiaru przez układ zabezpieczający użytkownik miernika ma też dostęp do informacji dodatkowych.

 

31 1Pomiar napięcia
Oprócz rezystancji FT6031-03 mierzy napięcie w zakresie od 0 do 30 V. Funkcja ta jest niezbędna do określenia tzw. potencjału ziemi, będącego wynikiem przepływu szkodliwych prądów błądzących. Gdy wartość skuteczna napięcia przekroczy 10 V lub wartość szczytowa tego napięcia będzie większa od 14,3 V, to na wyświetlaczu miernika pojawi się napis „NOISE" (zakłócenia) oraz wartość szczytowa napięcia zakłóceń. Gdy na wyświetlaczu miernika zaświeci się napis „NOISE" lub zacznie pulsować symbol strzałki (wskaźnik ostrzegający o przewodzie będącym pod napięciem niebezpiecznym), to użytkownik powinien odebrać to jako znak, że przez uziom instalacji pomiarowej płynie prąd upływowy i że w takich warunkach pomiar rezystancji uziemienia już nie jest możliwy.

FT6031-03 automatycznie wykrywa zarówno napięcie przemienne, jak i stałe. Użytkownik może, w razie potrzeby, po pomiarze rezystancji uziemienia uzyskać wskazanie napięcia ziemi, naciskając odpowiedni przycisk. Może wtedy przełączyć przyrząd ze wskazywania napięcie przemiennego na wskazywanie napięcia stałego.

 

Test uziomu pomocniczego
Przed pomiarem rezystancji uziemienia badanego uziomu (E), w trakcie sekwencji pomiarowej, FT6031-03 automatycznie sprawdza, czy rezystancje uziomów pomocniczych (S i H) mieszczą się w dopuszczalnym zakresie. Gdy rezystancja sprawdzanego uziomu pomocniczego jest zbyt duża, to na wyświetlaczu, nad gniazdem, do którego jest dołączony ten uziom pojawia się napis „OPEN" (rozwarcie) i pomiar rezystancji uziomu badanego (E) zostaje wstrzymany. Aby usunąć problem, użytkownik może wtedy przed ponowieniem pomiaru zwilżyć miejsce umieszczenia uziomu pomocniczego, wbić go głębiej, przenieść uziom pomocniczy w inne miejsce lub, gdy chwytak dołączony do uziomu pomocniczego jest brudny, wyczyścić go.

 

(...)

 

mgr inż. Leszek Halicki
LABIMED ELECTRONICS

Pełna wersja artykułu w EI 10/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem