Od redakcji 4/2020

ELektroinstalato42020 okl internet1Szanowni Państwo,

Współczesna medycyna opiera się na nowoczesnej aparaturze elektromedycznej przeznaczonej do diagnozowania, leczenia i ratowania ludzkiego życia. Tego rodzaju sprzęt powinien być niezawodny w działaniu, za co w głównym stopniu odpowiada bezpieczne i pewne źródło zasilania w energię elektryczną.

Więcej…

System EATON Diagnose − większe bezpieczeństwo w rozdzielnicy

4W zakładach przemysłowych systemy rozdziału energii mają szczególne znaczenie. Od ich bezawaryjności, żywotności i krótkiego czasu wymaganego na okresowe prace konserwacyjne zależy zapewnienie ciągłości pracy i produkcji. Firma EATON opracowała system EATON Diagnose, który umożliwia diagnostykę systemu i optymalizuje czasokresy między przeglądami.

System EATON Diagnose opiera się na urządzeniach mierzących temperaturę na szynach miedzianych – zarówno zbiorczych, jak i rozdzielczych − w sposób ciągły. Dzięki temu można wykryć i zapobiegać dowolnym potencjalnym usterkom już na bardzo wczesnym etapie ich powstawania. Usterki takie mogą być zidentyfikowane poprzez przyrost temperatury w dłuższym okresie czasu, co nie zostałoby zwykle wykryte podczas badania termowizyjnego, ponieważ przy takim pomiarze nie jest dostępna żadna wartość odniesienia.

5Idea działania systemu EATON Diagnose
System EATON Diagnose umożliwia pomiar temperatury w maksymalnie 35 sekcjach przy wykorzystaniu jednego kontrolera diagnostycznego. Na rysunku 1 przedstawiono ideę działania systemu w najbardziej rozbudowanej konfiguracji.

Kontroler diagnostyczny jest tu podłączony do huba USB. Jednostka hub ma 7 wyjść, stąd można do niej podłączyć do 7 odbiorników. Każdy odbiornik może monitorować do 5 sekcji, w których może się znajdować dowolna ilość czujników. Wszystkie dane odebrane przez zainstalowane odbiorniki są przesyłane do kontrolera i zapisywane. Jednocześnie wszystkie te dane są również przesyłane za pomocą przyłączonej sieci.

Czujniki do pomiaru temperatury
Zaletą systemu EATON Diagnose jest fakt, że czujniki do pomiaru temperatury mogą być umieszczane w obszarach, do których dostęp jest trudny lub wręcz niemożliwy w trakcie badań termowizyjnych. Z uwagi na fakt, że nie ma konieczności zdejmowania osłon lub zaślepek, system ten zapewnia w rezultacie zwiększone bezpieczeństwo dla personelu obsługi oraz większą dostępność całego systemu. Konieczność zdjęcia osłon zachodzi tylko wtedy, gdy system ten wykryje nieprawidłowy stan urządzenia.

6System EATON Diagnose bazuje na bezprzewodowych czujnikach temperatury. Oznacza to, że można je w łatwy sposób zainstalować w nowej lub już istniejącej rozdzielnicy. Biorąc pod uwagę fakt, iż niektóre przedziały w rozdzielnicy są trudno dostępne, czujniki te wykonano w technologii, dzięki której nie wymagają one konserwacji – zostały one wyposażone w nowoczesny system zasilania, nie wymagający żadnych baterii. Transmisja danych z czujnika rozpoczyna się po upływie 3 minut od wykrycia minimalnego prądu 100 A.

Dzięki bezprzewodowej transmisji sygnałów pomiędzy czujnikami a jednostką centralną nie ma potrzeby stosowania dodatkowych kabli w przestrzeni szyn zbiorczych i rozdzielczych. Również czas, wymagany zwykle na wykonanie prac serwisowych, będzie znacznie krótszy. Uruchomienie można wykonać od razu, wykonując oględziny − pomiary termowizyjne i prace demontażowe nie są już tutaj konieczne.

Czujniki zostały zaprojektowane w sposób, który zapewnia ich uniwersalne użycie. Oznacza to, że jeden i ten sam czujnik może być wykorzystany dla dowolnej konfiguracji. Jednakże występują tu różnice w sposobie mocowania. W większości przypadków czujnik może być zamontowany za pomocą zintegrowanych uchwytów mocujących. Uchwyt taki został zaprojektowany dla szyny miedzianej grubości 10 mm. W przypadku innych zastosowań dostępne są również uchwyty dla grubości 15 mm oraz 20 mm. Ponadto, dostępny jest także adapter umożliwiający montaż czujnika na połączeniach miedzianych za pomocą śrub.

(...)

Robert Roman
Junior Product Manager


Pełna wersja artykułu w EI 8/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.pl

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem