Od redakcji 1/2020

Ei1

Szanowni Państwo,

Otrzymujecie pierwszy z dwunastu numerów „Elektroinstalatora, które w tym roku wyda Wydawnictwo SIGMA-NOT. Tym samym przechodzimy w periodyczny, comiesięczny tryb wydawniczy, dając Państwu pełniejsze informacje o rozwiązaniach i produktach dostępnych w branży elektroinstalacyjnej. Z innych zmian, które możemy odnotować, jest nowa lokalizacja naszej redakcji. Od tego roku mieścimy się w gmachu Warszawskiego Domu Technika NOT przy ulicy Tadeusza Czackiego, w bliskim sąsiedztwie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

 

 

Więcej…

System rozdzielnic xEnergy do 5000 A

System rozdzielnic xEnergy jest rozwiązaniem firmy EATON przeznaczonym do rozdziału energii dla prądów do 5000 A – od budynków użyteczności publicznej, takich jak biura, mieszkania, hotele, centra handlowe czy szpitale, po centra przetwarzania danych, przemysł spożywczy i produkcyjny oraz zakłady oczyszczania i uzdatniania wody.

Rozdzielnica niskiego napięcia Eaton xEnergy

System rozdzielnic xEnergy charakteryzuje się konstrukcją dostosowaną do wymagań komfortowego montażu i obsługi przez użytkownika. Uzyskano to poprzez takie rozwiązania jak modułowość, elastyczność przy konfiguracji i przejrzystość przedziału przestrzenno-funkcjonalnego od wygrodzenia wewnętrznego w formie 1 do formy 4. W systemie xEnergy dostępny jest także szereg akcesoriów dodatkowych, znajdujących zastosowanie podczas łączenia pól, oszynowania i okablowania.

Rozdzielnice xEnergy można montować indywidualnie oraz łączyć w zestawy. Do ich podstawowych parametrów można zaliczyć:

  • znamionowy prąd szyn głównych do 5000 A;
  • stopień ochrony IP31 lub IP55;
  • stopień ochrony przed uderzeniem IK10;
  • system szyn zbiorczych umożliwiający wielopoziomowość mocowania;
  • wysokość 2000 mm z możliwością zastosowania cokołów o wysokościach 100 lub 200 mm;
  • znaczny zakres szerokości pól od 425 mm do 1350 mm;
  • głębokości 600, 800 i 1000 mm;
  • zgodność z normą IEC/EN 61439 (weryfikacja projektu) oraz z normą IEC/EN 60439 (pełne badania typu);
  • wysoką zdolność zwarciową Icw do 100 kA (1 s).

 

XP - Pola zasilające
Pola zasilające XP stanowią podstawę w każdej rozdzielnicy. W systemie xEnergy w polach zasilających można zamontować wyłączniki kompaktowe NZM3 (do 630 A), NZM4 (do 1600 A) oraz powietrzne IZMX16 (do 1600 A), IZMX40 (do 4000 A) i IZM63 (do 5000 A). Wyłączniki te mogą być w wersjach 3 i 4-biegunowej, montowanych stacjonarnie lub w kasetach wysuwnych. W przypadku wyłączników kompaktowych NZM oraz wyłączników powietrznych IZMX16 istnieje możliwość zamontowania obok siebie dwóch aparatów tej samej wielkości.

Sposoby podłączenia zasilania dla pól XP

W polach zasilających można wykonać podłączenie szynami na dwa sposoby (rys. 1). Pierwszym z nich jest wykonanie OPPO, w którym zasilanie wyłącznika jest po stronie przeciwnej niż odpływ. Drugim sposobem jest wykonanie EVEN, gdzie zasilanie wyłącznika i odpływ są po tych samych stronach. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość doprowadzenia kilku zasilań z jednej strony, np. od góry. Eliminuje to konieczność dostawiania kolejnych pól, co przekłada się na mniejszą cenę rozdzielnicy i jej wymiary.

Dodatkowo system xEnergy charakteryzuje się pełną symetrią - szyny fazowe, szyna neutralna oraz ochronna PE mogą być niezależnie od siebie prowadzone zarówno u góry, jak i na dole pleców rozdzielnicy.

 

(...)

 

Robert Roman
Junior Product Manager

Pełna wersja artykułu w EI 2/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem