Od redakcji 5/2022

EL5 2022 okl intSzanowni Państwo,

W raporcie „Transformacja energetyczna w Polsce” autorzy z Forum Energii przedstawili najciekawsze dane o energetyce do 2021 r. Jak można było się domyśleć, w Polsce znów największą rolę w energetyce odegrał węgiel, którego udział w produkcji energii elektrycznej ponownie przekroczył 70%. Z kolei rekordowe ceny gazu sprawiły, że w całej Europie odwrócił się trend wytwarzania energii z tego paliwa. Pomimo coraz mocniej rosnących kosztów emisji CO2 po raz pierwszy od lat polski rynek energii elektrycznej był jednym z tańszych w UE.

Więcej…

Od redakcji 1/2022

Ei1 okladkaSzanowni Państwo,

Obecnie najbardziej popularną technologią występującą na rynku jest oświetlenie półprzewodnikowe (LED), które stanowi najszybciej rozwijający się segment oświetleniowy ze względu na jego wszechstronny i energooszczędny charakter. Europa jest największym rynkiem oświetlenia LED, a udział europejskiej branży w światowym rynku wynosi ok. 23%. Przewiduje się, że głównymi motorami popytu w branży oświetleniowej będzie przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne, wzmagające zainteresowanie i popyt na produkty o wysokiej efektywności energetycznej i przyczyniające się do poszanowania środowiska naturalnego.

Technologia oświetlenia LED, ze względu na potencjał, jeśli chodzi o osiągane parametry techniczne, różnorodność zastosowań, możliwość tworzenia całkowicie nowych rozwiązań oświetleniowych zasługuje na miano przełomowej. Tak sformułowane perspektywy oświetlenia LED doprowadziły do ogromnych oczekiwań ze strony konsumentów i inwestorów, a także strategów gospodarczych, którzy słusznie widzą w tej technologii możliwość znacznego ograniczenia zużycia energii na cele oświetleniowe.

Od kilku lat uznani producenci oświetlenia z sukcesem wprowadzają na rynek produkty oświetleniowe LED. Dzięki doskonaleniu technologii i postępowi w rozwiązywaniu problemów technicznych oferują oni produkty o coraz to wyższych parametrach technicznych i szerszym zakresie stosowania. Równolegle na rynku rośnie liczba przereklamowanych produktów LED o niskiej jakości, które często nie odpowiadają odstawowym warunkom bezpieczeństwa.

Wymiana oświetlenia na LED to najbardziej uzasadniony ekonomicznie sposób redukcji emisji gazów cieplarnianych, bo już w pierwszym roku od instalacji nowej oprawy bilans emisji do atmosfery jest dodatni dzięki efektywności energetycznej przekraczającej 50% w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Nawet 70% oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. Polska nie wykorzystuje jednak potencjału LED-ów. Szacuje się, że w Europie Centralnej i Wschodniej stopień ledyfikacji w oświetleniu ulicznym i drogowym jest na poziomie 27%, w Polsce wynosi ok. 20%.

Według danych firmy Signify, w całej UE wymiana 2,3 mld konwencjonalnych opraw oświetleniowych pozwoliłaby zaoszczędzić rocznie 40 mld euro na kosztach elektryczności. Dodatkowo przyspieszyłaby dążenie do neutralności klimatycznej przed rokiem 2050 – redukcja emisji dwutlenku węgla szacowana jest na blisko 51 mln ton (w tym 42 mln w biurach, na drogach, w parkach, sklepach i hotelach oraz 8,9 mln w budynkach mieszkalnych).

Zapraszam do lektury styczniowego numeru „Elektroinstalatora”.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem