W raporcie „Transformacja energetyczna w Polsce” autorzy z Forum Energii przedstawili najciekawsze dane o energetyce do 2021 r. Jak można było się domyśleć, w Polsce znów największą rolę w energetyce odegrał węgiel, którego udział w produkcji energii elektrycznej ponownie przekroczył 70%. Z kolei rekordowe ceny gazu sprawiły, że w całej Europie odwrócił się trend wytwarzania energii z tego paliwa. Pomimo coraz mocniej rosnących kosztów emisji CO2 po raz pierwszy od lat polski rynek energii elektrycznej był jednym z tańszych w UE.
Więcej…Obecnie najbardziej popularną technologią występującą na rynku jest oświetlenie półprzewodnikowe (LED), które stanowi najszybciej rozwijający się segment oświetleniowy ze względu na jego wszechstronny i energooszczędny charakter. Europa jest największym rynkiem oświetlenia LED, a udział europejskiej branży w światowym rynku wynosi ok. 23%. Przewiduje się, że głównymi motorami popytu w branży oświetleniowej będzie przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne, wzmagające zainteresowanie i popyt na produkty o wysokiej efektywności energetycznej i przyczyniające się do poszanowania środowiska naturalnego.
Technologia oświetlenia LED, ze względu na potencjał, jeśli chodzi o osiągane parametry techniczne, różnorodność zastosowań, możliwość tworzenia całkowicie nowych rozwiązań oświetleniowych zasługuje na miano przełomowej. Tak sformułowane perspektywy oświetlenia LED doprowadziły do ogromnych oczekiwań ze strony konsumentów i inwestorów, a także strategów gospodarczych, którzy słusznie widzą w tej technologii możliwość znacznego ograniczenia zużycia energii na cele oświetleniowe.
Od kilku lat uznani producenci oświetlenia z sukcesem wprowadzają na rynek produkty oświetleniowe LED. Dzięki doskonaleniu technologii i postępowi w rozwiązywaniu problemów technicznych oferują oni produkty o coraz to wyższych parametrach technicznych i szerszym zakresie stosowania. Równolegle na rynku rośnie liczba przereklamowanych produktów LED o niskiej jakości, które często nie odpowiadają odstawowym warunkom bezpieczeństwa.
Wymiana oświetlenia na LED to najbardziej uzasadniony ekonomicznie sposób redukcji emisji gazów cieplarnianych, bo już w pierwszym roku od instalacji nowej oprawy bilans emisji do atmosfery jest dodatni dzięki efektywności energetycznej przekraczającej 50% w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Nawet 70% oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. Polska nie wykorzystuje jednak potencjału LED-ów. Szacuje się, że w Europie Centralnej i Wschodniej stopień ledyfikacji w oświetleniu ulicznym i drogowym jest na poziomie 27%, w Polsce wynosi ok. 20%.
Według danych firmy Signify, w całej UE wymiana 2,3 mld konwencjonalnych opraw oświetleniowych pozwoliłaby zaoszczędzić rocznie 40 mld euro na kosztach elektryczności. Dodatkowo przyspieszyłaby dążenie do neutralności klimatycznej przed rokiem 2050 – redukcja emisji dwutlenku węgla szacowana jest na blisko 51 mln ton (w tym 42 mln w biurach, na drogach, w parkach, sklepach i hotelach oraz 8,9 mln w budynkach mieszkalnych).
Zapraszam do lektury styczniowego numeru „Elektroinstalatora”.
Tomasz Charążka – redaktor naczelny