Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Automatyczne przełączniki zasilania produkcji ABB

Pewność zasilania jest jednym z najistotniejszych czynników w procesach przemysłowych. Niespodziewana przerwa w zasilaniu może spowodować uszkodzenie urządzeń i wiąże się z kosztami przestojów i ewentualnych remontów. Automatyczne przełączniki zasilania są stosowane w celu wyboru jednego z dwóch źródeł zasilania i przełączania między nimi w przypadku awarii, przeciążenia lub konieczności wykonania konserwacji zasilanych urządzeń.

 

12

 

Automatyczny przełącznik zasilania składa się z przełącznika, napędu silnikowego i sterownika. W przypadku zaburzenia napięcia zasilania podstawowego, po upływie nastawionego opóźnienia linia jest rozłączana. Następnie odbywa się rozruch generatora awaryjnego i po ustabilizowaniu się napięcia w linii rezerwowej załączone zostaje zasilanie rezerwowe. Po powrocie napięcia do wartości znamionowej w linii zasilania podstawowego procedura przełączania również przeprowadzana jest automatycznie.

Od lutego bieżącego roku automatyczne przełączniki zasilania produkcji ABB oferowane są na dwa sposoby. Aparaty na prądy 160-2500 A można kupić w wersji kompletnej okablowanej ze sterownikiem lub (np. w przypadku niejednoczesnego zakupu) przełącznik z napędem silnikowym i sterownik do automatycznego przełączania jako osobne produkty. W przypadku aparatów mniejszych na zakres prądowy 40-125 A możliwy jest tyko drugi wariant zakupu – przełącznik z napędem silnikowym, sterownik i akcesoria łączeniowe jako oddzielne produkty.

W ofercie ABB znajdują się sterowniki w trzech wersjach: OMD200, OMD300 i OMD800 – z wyświetlaczem LCD. Sterowniki OMD mierzą: napięcie w liniach 3-fazowych i 1-fazowych oraz częstotliwość Linii 1 i Linii 2. Sterowniki monitorują: brak napięcia, nadmierne obniżenie lub podwyższenie napięcia, brak fazy, niesymetrię napięć i niewłaściwą częstotliwość. Sterownik OMD800 dodatkowo wykrywa niewłaściwą kolejność faz.

 

Wszystkie sterowniki mają możliwość wysłania komendy START/STOP do generatora.

Sterownik OMD300 ma zintegrowane zasilanie napędu silnikowego. Jeżeli zastosowano sterowniki OMD200 i OMD800, to napęd silnikowy musi być zasilany osobno. Można skorzystać z pomocniczego źródła zasilania lub zastosować moduł przełączania zasilania ODPSE230C. Moduł zasila napęd silnikowy wykorzystując dwie linie. Urządzenie ma dwa wejścia, z linii 1 (LN I) i z linii 2 (LN II) i jedno wyjście do napędu silnikowego. Napęd silnikowy jest zasilany automatycznie, jeżeli jest dostępna moc z jednej z linii. Moduł ODPSE230C może współpracować z napędami silnikowymi na napięcie 230 V AC. Mocuje się go na szynie DIN lub na płycie montażowej.

 

Sterowniki OMD200 i OMD300
Sterowniki OMD200 i OMD300 mają możliwość nastawienia 7 parametrów. Nastawy są wprowadzane za pomocą przełączników typu DIP-switch oraz przełączników obrotowych.

Dostępne ustawienia to: stosowanie przewodu zerowego, liczba faz: 1 lub 3 (ustawienie domyślne) i stosowanie generatora. Można nastawiać również: napięcie znamionowe i próg napięcia (±5%, ±10%, ±15%, ±20%, ±25%, ±30%), częstotliwość znamionową, opóźnienie przełączania i opóźnienie zatrzymania generatora. Nastawiając wartość progu napięcia, równocześnie nastawia się tę samą wartość niesymetrii.

Panele sterowników wyposażone są w diody LED. Czerwona dioda LED sygnalizuje stan linii LN I, gdy rozłącznik I jest włączony (ON). Przy napięciu zbyt wysokim dioda błyska szybko z częstotliwością 5 Hz, a przy zbyt niskim 1 Hz. Diody sygnalizują też błyskaniem niewłaściwą częstotliwość (1 Hz, 50% ON / 50% OFF) i niesymetrię (1 Hz, 10% ON / 90% OFF).

Czerwona dioda LED I jest włączona, gdy automatyczny przełącznik zasilania znajduje się w położeniu „I” (rozłącznik I jest włączony, a rozłącznik II jest wyłączony). W innych przypadkach dioda jest wyłączona. Jeżeli przełączenie z położenia „O” do położenia „I” kończy się niepowodzeniem, dioda LED I błyska.

Czerwona dioda LED Alarm sygnalizuje alarm zewnętrzny.

Zielona dioda LED „Auto” sygnalizuje tryb pracy (automatyczny lub ręczny). Gdy sterownik OMD300 pracuje w trybie automatycznym, dioda LED „Auto” jest włączona (świeci się). Gdy sterownik pracuje w trybie ręcznym, dioda LED „Auto” jest wyłączona. W trakcie sekwencji testowej dioda LED „Auto” błyska.

Zielona dioda LED „Power” sygnalizuje stan zasilania. Gdy zasilanie jest włączone, dioda LED „Power” świeci się. Sterowniki ODM_ pozostają w stanie czuwania, co najmniej przez jedną minutę po wystąpieniu przerwy w zasilaniu energią elektryczną. Stan czuwania jest sygnalizowany błyskaniem diody LED

Gdy przyrząd pracuje w trybie ręcznym, a przełącznik obrotowy Lim zostaje ustawiony w pozycję TEST, sterownik (OMD200 lub OMD300) rozpoczyna sekwencję testową. Podczas sekwencji testowej można symulować sekwencje przełączania i przełączania powrotnego krok po kroku, wciskając przycisk „AUTO”. Użytkownik może przerwać wykonywanie sekwencji testowej, przestawiając przełącznik obrotowy Lim z powrotem w położenie odpowiadające żądanej wartości progu napięcia. Po przerwaniu sekwencji testowej urządzenie powraca do normalnej pracy w trybie ręcznym, z takimi samymi nastawami parametrów jak przed rozpoczęciem wykonywania sekwencji testowej. Wciskając przycisk „AUTO” jeden raz po przerwaniu sekwencji testowej, można przestawić urządzenie na tryb automatyczny.

...pełna wersja artykułu w EI 4/2012

 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem