elektroinstalator.com.pl

Energetyka potrzebuje innowacji i stabilności

20160511energia21Kongres Energi@21 otworzył minister energii Krzysztof Tchórzewski z Prezesami: Enei Mirosławem Kowalikiem oraz PGKEE Henrykiem Baranowskim. Podczas pięciu paneli dyskusyjnych rozmawiano o warunkach i kierunkach rozwoju sektora energetycznego.

- Polityka energetyczna Polski powinna być tworzona w jednym, spójnym kierunku – powiedział minister Tchórzewski, otwierając Kongres. - W zakresie tworzenia naszej strategii dużą rolę odegrał obecny tutaj minister Naimski, z którym ściśle współpracuję – podkreślił. Minister Tchórzewski wziął również udział w pierwszym panelu „Energetyka: Pomiędzy bezpieczeństwem, innowacyjnością i konkurencją".

– To nie my zdecydowaliśmy, że na terenie Polski nie była budowana elektryka jądrowa. Wszystko, na co dostaliśmy akceptację jako kraj zależny od Związku Radzieckiego to budowa elektryki węglowej. Dlatego przyjęcie celu „zero węgla w 2050 odrzucamy. Będziemy szli w tej sprawie wolniej, bo inne kraje startują z innego poziomu. Ustalenia Konferencji Paryskiej dają poszczególnym państwom większe możliwości w zakresie sposobów dochodzenia do redukcji emisji – tłumaczył minister, deklarując wsparcie resortu dla poszukiwania innowacji szczególnie w zakresie magazynowania energii.

- Zapraszam do gorących dyskusji. Bądźmy tu kreatywni, szukajmy modeli biznesowych, które będą napędzały nasze firmy przez lata – witał gości Kongresu Mirosław Kowalik, prezes Enei, Gospodarza Kongresu.

- Potrzebujemy własnego scenariusza transformacji energetyki gwarantującego pewność dostaw, stabilne ceny oraz to, że pieniądze nie popłyną za granicę, ale zostaną nad Wisłą – powiedział Henryk Baranowski, prezes PKEE. – Ta transformacja toczy się swoim, dostosowanym do naszych warunków tempem i chcemy, żeby tak zostało – dodał, podając jako przykład pomysł rozwoju mocy wiatrowych na Bałtyku, będący szansą na ożywienie polskiego przemysłu stoczniowego. - Decyzje co do miksu energetycznego powinny należeć do Polski - to jak szybko będziemy go zmieniać i na jakie technologie stawiać – zakończył prezes Baranowski.

Dyskusje podczas kolejnych paneli zdominowały tematy innowacyjności oraz kierunków rozwoju sektora energetycznego. Zastanawiano się nad rozmiarami nadchodzącej rewolucji i przyszłością dużych koncernów energetyki w kontekście rozwijającej się energetyki rozproszonej. Omawiano nowe sposoby konstruowania oferty produktów energetycznych i powiązanych z nimi usług odpowiadających na dynamicznie zmieniające się oczekiwania klientów. Wiele miejsca poświęcono polityce klimatycznej i regulacjom, z którymi musi liczyć się rynek firm energetycznych, szukających jednocześnie nowych technologii i nowych sposobów funkcjonowania.

W Kongresie Energi@21 bierze udział kilkudziesięciu profesjonalistów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Węgier, Litwy i Islandii. Na jutro zaplanowano kolejnych sześć paneli dyskusyjnych oraz dwie prezentacje autorskie. Impreza odbywa się w ramach Energy Future Week. Spotkanie zorganizowały Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej. Gospodarzem Kongresu jest Grupa Enea, a Partnerem PGE.

Kongres towarzyszy Międzynarodowym Targom Energetyki Expopower oraz Międzynarodowym Targom Energii Odnawialnej GreenPOWER.
Więcej na www.efweek.pl

Aktualne informacje publikowane są na stronie energy21.pl oraz na Twitterze: @Energy21Poznan


AcyMailing Module