Od redakcji 4/2020

ELektroinstalato42020 okl internet1Szanowni Państwo,

Współczesna medycyna opiera się na nowoczesnej aparaturze elektromedycznej przeznaczonej do diagnozowania, leczenia i ratowania ludzkiego życia. Tego rodzaju sprzęt powinien być niezawodny w działaniu, za co w głównym stopniu odpowiada bezpieczne i pewne źródło zasilania w energię elektryczną.

Więcej…

Solar Impulse dociera do Europy, wskazując kierunek przyszłości transportu

20160628solarimpulse23 czerwca 2016 roku - Pionierski samolot zasilany energią słoneczną zakończył pierwszy lot tego typu jednostki przez Atlantyk, dowodząc tym samym, że najnowsza generacja technologii zrównoważonego rozwoju umożliwi nadejście nowej ery przyjaznych dla środowiska systemów i rozwiązań transportowych.

Solar Impulse, przełomowy samolot zasilany energią słoneczną, ukończył 71-godzinny transatlantycki lot z Nowego Jorku do Sewilli, na trasie swojej niezwykłej podróży dookoła świata, rozpoczętej w zeszłym roku w Abu Dhabi.

Samolot powstał w oparciu o najnowszą generację baterii słonecznych i lekkich kompozytów, aby osiągnąć coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe - przelecieć dookoła świata bez zużycia paliw kopalnych. Projekt jasno demonstruje jak obecnie nowe technologie otwierają drzwi do nowej ery w pełni zrównoważonego transportu.

Jeden z dwóch pilotów, André Borschberg, stwierdził: „Ten samolot to w zasadzie latająca, inteligenta sieć energetyczna, wykorzystująca energię pozyskaną z odnawialnych źródeł, a następnie dostarczająca ją w wydajny sposób użytkownikom, którzy mogą potrzebować tej energii w innym czasie, niż kiedy została wyprodukowana." Solar Impulse, o rozpiętości skrzydeł większej niż Boeing 747 i ważący mniej więcej tyle co zwykły samochód osobowy, wykorzystuje system litowo-polimerowych baterii wysokiej pojemności, co pozwala mu na latanie zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.

Drugi pilot, Bertrand Piccard, założyciel i przewodniczący projektu Solar Impulse, mówi: „Świat stałby się o wiele wydajniejszy, gdyby zastosować te technologie na szeroką skalę. Dokładnie to robią nasi partnerzy z ABB - stosują te innowacyjne rozwiązania w taki sposób, żeby mógł z nich korzystać cały świat."

W rzeczywistości Solar Impulse to po prostu mocny przykład na to, jak zaawansowane technologie rewolucjonizują światowy system transportu. Prezes ABB Ulrich Spiesshofer powiedział, że firma stale rozbudowuje oferowany zakres produktów i rozwiązań zwiększających wydajność systemów transportowych, przy jednoczesnej redukcji ich wpływu na środowisko naturalne w wielu obszarach. „W ABB poszukujemy nowych sposobów, by świat mógł funkcjonować nie zużywając zasobów Ziemi", mówi Spiesshofer.
Rekuperacyjne systemy hamowania w pociągach elektrycznych, tramwajach i innych pojazdach również przyczyniają się do znaczącego zwiększenia wydajności energetycznej. Linia produktów ENVILINE od ABB obejmuje hamowanie rekuperacyjne oraz inne wysoce wydajne strategie zmniejszające zużycie energii w systemach trakcji kolejowej wykorzystujących prąd stały aż o 30%.

Autobusy elektryczne oraz inne pojazdy elektryczne stają się obecnie o wiele bardziej praktyczne i błyskawicznie zyskują akceptację dzięki opracowaniu nowych stacji szybkiego ładowania, które pozwalają na mierzenie czasu ładowania akumulatorów najnowszych pojazdów w minutach, a nie w godzinach. Nowy publiczny system autobusowy w Genewie oraz będący obecnie w budowie w belgijskim Namur wykorzystują stacje szybkiego ładowania autorstwa ABB w celu zapewnienia wydajnego ekonomicznie bezemisyjnego transportu. Miejska e-mobilność poprawi jakość powietrza i zmniejszy zatłoczenie w centrach miast na całym świecie.

Ostatnie innowacje dostarczały również bardziej zrównoważonych rozwiązań w transporcie morskim. Systemy napędowe Azipod od ABB, w których elektryczne silniki napędowe są zanurzone w kapsułach rozciągniętych pod kadłubami dużych statków, zapewniają znaczący wzrost wydajności i zwrotności. Rozwiązanie OCTOPUS wykorzystuje „big data", inteligentne czujniki i zaawansowaną łączność, aby poprowadzić operatorów statków optymalną trasą, jednocześnie ostrzegając o potencjalnych zagrożeniach.
Solar Impulse reprezentuje początkowy etap nowej złotej ery przyjaznego dla środowiska transportu. „Obserwujemy ogrom nowych możliwości w obszarze zrównoważonego transportu" komentuje Spiesshofer. „Ostatnie osiągnięcia technologiczne otwierają drogę do znaczących postępów w wydajności energetycznej i produktywności. Dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z pełni potencjału tych zmian."

Dodatkowe informacje: http://new.abb.com/energy-efficiency/transportation

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem