Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.
Seria elastycznych cęgów Rogowskiego wprowadzona niedawno do produkcji przez japońską firmę HIOKI obejmuje trzy wersje o różnej średnicy pętli. Cęgi CT9667-01 i CT9667-02 mają średnicę równą odpowiednio 100 i 180 mm. W porównaniu z wersją CT9667-03 o średnicy pętli 254 mm odznaczają się ponadto dużo mniejszą średnicą przewodu pętli (7,4 mm), co przydaje się przy zakładaniu cęgów w ciasnych miejscach lub przy skomplikowanym okablowaniu.
Cęgi wszystkich wersji mierzą prąd przemienny na przełączanych podzakresach 500 i 5000 A przy maksymalnym, dopuszczalnym, ciągłym sygnale wejściowym 10 000 A. Sygnał wyjściowy cęgów wynosi 500 mV, co odpowiada przekładni równej odpowiednio 1 i 0,1 mV/A. Cęgi mają dokładność amplitudy równą ±2%, a fazy ±1 deg. Wyróżniają się też szerokim pasmem pomiaru od 10 Hz do 20 kHz.
Można je zasilać z dwóch baterii LR6, zewnętrznego zasilacza sieciowego 9445-03 lub zewnętrznego źródła napięcia stałego (od 5 do 15 V). Nadają się szczególnie do pomiarów prądów obciążenia prowadzonych za pomocą analizatorów jakości zasilania, mierników mocy oraz rejestratorów oscyloskopowych. Cęgi oferuje firma LABIMED ELECTRONICS.
(LABIMED ELECTRONICS)
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…