Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Lokalizator kabli i infrastruktury podziemnej LKZ-1000

Prace ziemne, które polegają nie tylko na różnego rodzaju wykopach, ale także układaniu rur kanalizacyjnych, rur wodociągowych i kabli, wiążą się z wysokim ryzykiem uszkodzenia instalacji podziemnych, co może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Prawo Unii Europejskiej nakłada na wykonawcę obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, osobom trzecim jak i ich własności prywatnej. W celu ograniczenia ryzyka wypadku przeprowadza się szereg czynności, w skład których obowiązkowo wchodzi lokalizacja już istniejących instalacji podziemnych.


W takich przypadkach geodeci posługują się planami oraz mapami, aby określić przebieg rur gazowych oraz wodociągowych, kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. Nie ma jednak pewności, czy wszystkie instalacje podziemne zostały umieszczone na danej mapie. Aby upewnić się, czy zostały oznaczone i zidentyfikowane wszystkie potencjalnie niebezpieczne instalacje, potrzebne jest dodatkowe sprawdzenie, które można wykonać dzięki LKZ-1000 − nowemu urządzeniu w ofercie firmy SONEL S.A. (rys. 1).

Zestaw do lokalizacji, w skład którego wchodzi odbiornik LKO- 1000 oraz nadajnik (generator sygnału) LKN-1000, pozwala na dokładne określenie głębokości oraz kierunków przebiegu instalacji przewodzących prąd (kable energetyczne, telekomunikacyjne, metalowe rury), jak również rur z tworzyw sztucznych i betonowych przy użyciu dodatkowych sond. Prace ziemne przeprowadzane są w trudnych warunkach (wilgoć, brud), dlatego oba urządzenia spełniają stopień ochrony IP54, przy czym nadajnik przy zamkniętej pokrywie spełnia stopień IP67.
Lokalizacja oraz trasowanie infrastruktury podziemnej cechuje się dużą różnorodnością warunków, w jakich muszą być dokonywane. Zestaw LKZ-1000 może pracować w kilku różnych trybach, dostosowanych do danej sytuacji:
* Power − używany do lokalizowania kabli elektrycznych. Jest to tryb pasywny, ponieważ sygnał jest generowany samoistnie przez kabel będący pod napięciem bez udziału nadajnika;
* Radiowy − używany do lokalizacji metalowych obiektów (rur, zbrojeń), które reemitują sygnały radiowe. Jest to również metoda pasywna, sygnał jest już w samym obiekcie, który reemituje fale radiowe;
* 8 kHz − używany do dokładnej lokalizacji określonej instalacji (kabla, rury itd.). Częstotliwość generowanego sygnału 8 kHz ma lepszy zasięg niż 33 kHz oraz mniejszą tendencję do przenikania sygnału do innych obiektów. Metoda ta wymaga użycia generatora sygnału i jest metodą aktywną;
* 33 kHz − używany do lokalizacji konkretnie określonej instalacji (kabla, rury itd.). Częstotliwość ta jest najczęściej używaną do lokalizacji instalacji podziemnych. Zapewnia największą efektywność, ma jednak większą tendencję do przenikania sygnału na inne instalacje. Metoda ta również wymaga użycia generatora sygnału i jest metodą aktywną;
* Automatyczny – jest to tryb łączący korzyści trybu Radiowego i Power, jest bardzo wygodny przy wstępnym przeczesywaniu terenu.

Zestaw pozwala też na dokładne określanie głębokości (do 3 m) określonej instalacji. Wymagana jest wtedy praca w trybach aktywnych 8 kHz lub 33 kHz, w których wykorzystywany jest nadajnik oraz odbiornik.
Generator (nadajnik) LKN- 1000 pozwala na wygenerowanie śledzonego sygnału w trasowanej instalacji. W instalacjach metalowych może on być wygenerowany bezprzewodowo poprzez indukcję, bezpośrednie podłączenie się przewodami lub przy użyciu cęgów nadawczych. W instalacjach nieprzewodzących prądu sygnał może być wygenerowany poprzez wprowadzenie sondy nadawczej bezpośrednio do szukanej instalacji (rury z tworzyw sztucznych, betonowe itp.). Dzięki zastosowaniu dodatkowych sond można, oprócz określenia kierunku oraz głębokości rur, określić również miejsce ich zatoru.

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem