Od redakcji 2/2020

ELektroinstalator22020 okladka internetSzanowni Państwo,

Pod koniec stycznia br. Komisja Europejska zatwierdziła unijny zestaw narzędzi ograniczający ryzyko zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci 5G. Zawierają one szereg działań mających na celu analizę zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa sieci oraz wzmocnienie środków zapobiegawczych. Technologia 5G, która w 2025 r. będzie generować przychody rzędu 225 mld euro, stanowi kluczowy atut Europy, który pozwoli jej konkurować na światowych rynkach. Bezpieczeństwo tej technologii ma zatem decydujące znaczenie dla zapewnienia strategicznej autonomii UE.

Więcej…

Przyszłość oświetlenia biurowego z Interact Office

Interact Office 2Firma Signify stworzyła system Interact Office, który odpowiada na potrzeby rynku i globalne trendy. Nadrzędnym celem systemu jest pokazanie, w jaki sposób technologia może usprawnić i ułatwić zarządzanie biurem oraz jak w nim funkcjonować. Dzięki temu firmy mogą dysponować swoimi nieruchomościami bardziej przemyślanie, zwiększając produktywność i dobre samopoczucie pracowników, a także zmniejszając koszty m.in. zużycia energii elektrycznej.

Analizy rynkowe wskazują, że w związku z wykładniczym rozwojem technologii do 2035 roku na świecie będzie ze sobą połączonych nawet 250 mld urządzeń. Budynki i przestrzenie biurowe będą jednym z głównych beneficjentów inteligentnych rozwiązań, a podstawą ekspansji technologii budynkowych będzie integracja systemów. To właśnie ich konsolidacja umożliwia zwiększenie oszczędności i poprawienie komfortu użytkowania przestrzeni biurowej. Dzisiejsze „inteligentne budynki” przynoszą korzyści zarówno administratorom, dostarczając wiele informacji o sposobie użytkowania danego biura, jak i samym pracownikom, pozwalając na personalizację ich miejsca pracy.

Interact Office 1System Interact Office powstał w myśl wykorzystania infrastruktury oświetleniowej nie tylko do kompensacji ciemności, lecz także np. do analizy zajętości przestrzeni. Kontrolataka odbywa się przez specjalne czujniki wbudowane w oprawy oświetleniowe, które komunikują się ze sobą, dzięki czemu zyskujemy dostęp do danych o użytkowaniu przestrzeni przez pracowników.

The Edge w Amsterdamie to „najinteligentniejszy budynek na świecie”, a zarazem jeden z pierwszych biurowców z systemem Interact Office. W 2016 roku budynek wyposażono w nowoczesne sensory do mierzenia zajętości przestrzeni. Firma Deloitte, która posiada tam swoją siedzibę, już po trzech latach wykorzystywania systemu zwiększyła liczbę pracowników w budynku o 1000 osób, a koszt przestrzeni przypadającej na jednego pracownika spadł o 35%.

– System Interact to przełomowe rozwiązanie, które powstało dzięki połączeniu trzech technologii: LED, chmury obliczeniowej i Internetu Rzeczy. LED gwarantuje wysoką jakość oświetlenia i redukcję kosztów energii elektrycznej. Chmura zapewnia swobodny, zdalny dostęp do systemu, z każdego miejsca na świecie. Natomiast Internet Rzeczy pozwala zbierać dane, które służą między innymi do optymalizacji wykorzystywanej przestrzeni – wyjaśnia Iwona Łuniewska-Plona, Business Development Manager w Signify.

Interact Office biuro DeloitteDzięki protokołowi API inteligentne oświetlenie Interact można w łatwy sposób integrować z innymi systemami do obsługi biur, jak BMS czy system klimatyzacji. Oprócz danych na temat oświetlenia czy zajętości przestrzeni Interact może dostarczyć informacje o temperaturze, wilgotności powietrza, stężeniu CO2 i poziomie hałasu. System współpracuje z różnymi aplikacjami, które umożliwiają zarządcom oraz administratorom budynków na tworzenie bardziej komfortowych miejsc pracy, a także zdalne zarządzanie i sterowanie budynkiem.

– Jednym z wyzwań, przed jakimi dziś stoją firmy, jest tworzenie takich miejsc pracy, w których będzie czuł się dobrze zarówno 25-latek, jak i 55-latek. Wymaga to jednak innego podejścia do projektowania przestrzeni biurowej, która musi dać użytkownikowi możliwość dopasowania jej do swoich indywidualnych potrzeb. Odpowiedzią na to jest właśnie system Interact – mówi Agnieszka Operhalska, dyrektor sprzedaży Rynku Komercyjnego w Signify.

Personalizacja biura to kolejny trend obok nowych technologii, który odegrał istotną rolę w procesie projektowania Interact. W ramach systemu pracownicy zyskują dostęp do aplikacji, dzięki której mogą między innymi, sterować oświetleniem, wywoływać sceny oświetleniowe czy zmienić temperaturę w pomieszczeniu, a w efekcie czuć się jeszcze bardziej komfortowo i przyjemnie w danym miejscu.


Źródło: SIGNIFY

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem