Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Przewody pod kontrolą

fotPolska Izba Gospodarcza Elektrotechniki we współpracy z Biurem Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dłuższego czasu prowadzi działania kontrolne wybranych grup asortymentowych. Badaniom poddano próbki pochodzące od 17 producentów i produkty marek własnych hurtowni – wszystkie oznakowane znakiem CE. Wyniki negatywne ostatnich badań zostały przekazane do UOKiK w marcu 2019 r.

Uzasadnione wątpliwości, co do spełnienia wymagań i tym samym prawidłowości nadania oznakowania CE i wprowadzenia na rynek, powinny budzić przewody o parametrach mniejszych niż:

  • YDYp 3 × 1,5 mm2 750 V wymiary zewnętrzne minimalne: 11,0 mm × 5,0 mm, waga 100 m – minimum 10 kg.
  • YDYp 3 × 2,5 mm2 750 V: wymiary zewnętrzne minimalne – 12,2 mm × 5,4 mm, waga 100 m –minimum 13 kg.

Państwowe Inspekcje Handlowe są poinstruowane, jak w prosty sposób ustalić, które przewody rażąco odbiegają od podstawowych wymagań i tym samym są niebezpieczne i nieprawnie oznakowane znakiem CE. Organy kontrolne są poinformowane, że każda placówka dystrybucji elektrotechniki otrzymała powyższą informację ostrzegawczą i nie może zasłaniać się brakiem wiedzy, co do istniejącego zagrożenia.

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, art. 17: Dystrybutor ma obowiązek: […] 4) nie udostępniać na rynku wyrobu, co do którego istnieją uzasadnione wątpliwości w zakresie spełniania wymagań.

Odpowiedzialność za wprowadzanie na rynek europejski wyrobów, które nie spełniają podstawowych wymagań bezpieczeństwa produktu rozciąga się również na dystrybutorów.

Źródło: PIGE

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem