Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Więcej…

Przewody pod kontrolą

fotPolska Izba Gospodarcza Elektrotechniki we współpracy z Biurem Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dłuższego czasu prowadzi działania kontrolne wybranych grup asortymentowych. Badaniom poddano próbki pochodzące od 17 producentów i produkty marek własnych hurtowni – wszystkie oznakowane znakiem CE. Wyniki negatywne ostatnich badań zostały przekazane do UOKiK w marcu 2019 r.

Uzasadnione wątpliwości, co do spełnienia wymagań i tym samym prawidłowości nadania oznakowania CE i wprowadzenia na rynek, powinny budzić przewody o parametrach mniejszych niż:

  • YDYp 3 × 1,5 mm2 750 V wymiary zewnętrzne minimalne: 11,0 mm × 5,0 mm, waga 100 m – minimum 10 kg.
  • YDYp 3 × 2,5 mm2 750 V: wymiary zewnętrzne minimalne – 12,2 mm × 5,4 mm, waga 100 m –minimum 13 kg.

Państwowe Inspekcje Handlowe są poinstruowane, jak w prosty sposób ustalić, które przewody rażąco odbiegają od podstawowych wymagań i tym samym są niebezpieczne i nieprawnie oznakowane znakiem CE. Organy kontrolne są poinformowane, że każda placówka dystrybucji elektrotechniki otrzymała powyższą informację ostrzegawczą i nie może zasłaniać się brakiem wiedzy, co do istniejącego zagrożenia.

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, art. 17: Dystrybutor ma obowiązek: […] 4) nie udostępniać na rynku wyrobu, co do którego istnieją uzasadnione wątpliwości w zakresie spełniania wymagań.

Odpowiedzialność za wprowadzanie na rynek europejski wyrobów, które nie spełniają podstawowych wymagań bezpieczeństwa produktu rozciąga się również na dystrybutorów.

Źródło: PIGE

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem