Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Strona internetowa i Biała Księga na temat 5G

2560x1080Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało serwis internetowy o 5G oraz Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, które są wiarygodnym źródłem wiedzy o piątej generacji sieci komórkowej. Pragnie w ten sposób obalać mity szerzone w Internecie przez przeciwników 5G.

Na zorganizowanej z tej okazji w dniu 6 czerwca br. konferencji prasowej wiceminister cyfryzacji Wanda Buk powiedziała:

1280x540– Jesteśmy w przededniu wprowadzenia standardów sieci 5 generacji. Ta technologia budzi obawy – jak się okazało. Nie jest to zjawisko nowe. Jest to zjawiskiem praktycznie starym, jak świat. […] Chcemy dać Polakom źródło rzetelnych informacji na temat 5G, by nikt ich nie wprowadzał w błąd. W przestrzeni publicznej jest wiele nieprawdziwych informacji na temat tej technologii, często bardzo emocjonalnych. To jest po prostu manipulacja. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało rzetelne źródła informacji, oparte o badania i światową wiedzę na ten temat zebraną przez polskich naukowców – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Tematyka 5G nie jest prosta i dlatego niełatwo jest zweryfikować poprawność i prawdziwość informacji, które bardzo często pojawiają się w internecie. Wiceminister poinformowała, że Biała Księga w przystępny sposób omawia najważniejsze zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych. Publikacja jest podzielona na cztery sekcje. Trzy pierwsze odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące fal elektromagnetycznych: czym są, jaki mają wpływ na organizm człowieka, jak je mierzyć i jakie regulacje ich dotyczą W czwartej części wyjaśniony jest związek pola elektromagnetycznego z telekomunikacją, a także to, czym jest kolejna generacja sieci komórkowych, czyli 5G.

– Jesteśmy pewni, że publikacja ta pomoże wszystkim zainteresowanym zrozumieć, czym jest pole elektromagnetyczne i jak możemy je spożytkować dla dobra Polski – zapewniła wiceminister.

eb6a0301-d843-4136-9425-52ea14990166Biała Księga wyjaśnia w sposób szczegółowy, jak działa współczesna telekomunikacja. Opisuje ją z punktu widzenia fizyki, biologii i medycyny oraz obowiązujących przepisów w Polsce i innych krajach. Tłumaczy również, dlaczego 5G może mieć rewolucyjny efekt dla gospodarki, mimo że z punktu widzenia telekomunikacji to po prostu stopniowa ewolucja już wykorzystywanych urządzeń.

Publikację opracowali naukowcy z Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego razem z uczonymi z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Uniwersytetu Gdańskiego. Można ją pobrać również ze strony https://gov.pl/5g.

Strona internetowa https://gov.pl/5g w przystępny sposób przedstawia podstawowe informacje: czym jest 5G, na czym polega technologia, jaki ma związek 5G z polem elektromagnetycznym. Dodatkowo serwis zbiera najciekawsze publikacje z polskich mediów na temat 5G. Na stronie użytkownicy mogą zadawać pytania, a na najciekawsze i najczęściej się pojawiające odpowiedzą eksperci.

„[…] Pomimo wysokiej jakości badań na temat ryzyka zachorowalności na choroby nowotworowe, zwłaszcza mózgu, wskutek zwiększonego narażenia na pole elektromagnetyczne nie udało się dowieść wzrostu tego ryzyka”.

„[…] W stacjach bazowych telefonii komórkowej nie jest wykorzystywana częstotliwość 2,45 GHz, należąca do pasma 2,4–2,4835 GHz, przeznaczonego do celów przemysłowych, naukowych i medycznych. Urządzeniami pracującymi w tym paśmie częstotliwości są np. urządzenia z interfejsem WiFi czy Bluetooth, jednak moc ich nadajników jest mikroskopijnie mała w porównaniu z mocą kuchenki mikrofalowej. Przykładowo, typowa moc urządzeń z interfejsem Bluetooth wynosi ok. 0,001 W – czyli milion razy mniej niż wynosi moc typowej kuchenki mikrofalowej. Dzięki temu urządzenia te są całkowicie bezpieczne, a nawet codzienne ich użytkowanie nie prowadzi do niebezpiecznego dla zdrowia nagrzewania się tkanek”.

[...] Promieniowanie telefonu jest bardzo silnie pochłaniane przez warstwy powierzchniowe ciała człowieka, natomiast promieniowanie związane z radioaktywnością wnika do wnętrza organizmu bez przeszkód. Po wniknięciu do wnętrza ciała człowieka promieniowanie telefonu może wywołać jedynie efekty termiczne (nieznaczne ogrzanie tkanek), ponieważ energia fotonów jest zbyt niska, aby wzbudzić lub zniszczyć biomolekuły. Promieniowanie związane z radioaktywnością (promieniowanie jonizujące) charakteryzuje wystarczająco duża energia fotonów dla zniszczenia struktury biomolekuł (np. rozerwania obu nici DNA), co wywołuje wiele negatywnych efektów w organizmie”.

„ [...] Nadwrażliwość elektromagnetyczna może być zjawiskiem psychologicznym. Potwierdzają to badania pokazujące, że natężenie symptomów ma związek raczej z subiektywnie postrzeganą intensywnością pola elektromagnetycznego, a nie jego rzeczywistym natężeniem”.

„ [...] Ta sieć ma być o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia. W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia”.

Fot. Od lewej: wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, dr. hab. Grzegorz Tatoń z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rafał Pawlak z Instytutu Łączności

Fragmenty Białej Księgi

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem