Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Ważne zmiany w Polskim Stowarzyszeniu Elektroinstalacyjnym

PSBECzłonkowie Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, założonego w 2007 r. przez prezesów największych firm elektroinstalacyjnych, w czerwcu 2019 r. zdecydowali o zmianie nazwy i celów statutowych. Obecnie pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej (PSBE) organizacja planuje dotrzeć za pomocą kampanii informacyjnej ze swoją nową misją i programem działania do wszystkich uczestników rynku.

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku rysuje przed branżą wizję niezbędnej i wymagającej transformacji w kierunku niskoemisyjności, innowacyjności, większego rozproszenia, dywersyfikacji źródeł energii oraz stopniowego odchodzenia od gospodarki opartej na węglu. W obliczu wyzwań, jakie stoją przed polską energetyką, podjęliśmy decyzję jako stowarzyszenie o budowaniu silnej i szerokiej organizacji gotowej do roli lidera przemian, która reprezentuje polskie firmy i jest ekspertem w debacie nad przyszłym kształtem rynku – mówi Jacek Stankiewicz, prezes PSBE.

Stowarzyszenie w zmienionej formule zamierza skutecznie reprezentować branżę przed organami administracji państwowej i samorządowej, biorąc udział m.in. w opiniowaniu istotnych projektów aktów prawnych, prezentowaniu propozycji rozwiązań czy zgłaszaniu problemów, z jakimi borykają się firmy z branży. PSBE planuje rozpoczęcie programu ścisłej współpracy z innymi organizacjami branżowymi, a także uczelniami wyższymi i środowiskiem naukowym w celu popularyzacji wykorzystania nowych i innowacyjnych technologii na rynku. Ważnym elementem działalności organizacji będzie również prowadzenie badań rynku elektroenergetycznego oraz organizacja debat i specjalistycznych szkoleń branżowych. Podczas wrześniowych targów energetycznych w Bielsku-Białej stowarzyszenie zamierza przedstawić swój pomysł na konsolidację branży wokół idei sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Wybór targów ENERGETAB jako miejsca inauguracji naszego stowarzyszenia w nowej formule był naturalny, ponieważ jest to jedno z ważniejszych miejsc, gdzie można ocenić kondycję polskiej elektroenergetyki. W związku z tym w imieniu swoim i członków stowarzyszenia serdecznie zapraszam uczestników Targów ENERGETAB na organizowaną przez nas debatę „Liderzy czy statyści? Jaką rolę w transformacji energetycznej odegrają polskie firmy”. Spotkanie odbędzie się w drugi dzień targowy 18 września, w godzinach 10–12. Po więcej szczegółów odsyłam na naszą stronę internetową – mówi Wojciech Sidziński, wiceprezes PSBE.

Członkami PSBE są przedstawiciele firm z sektora elektroenergetycznego wspieranych przez kilkanaście spółek kapitałowych, których łączne przychody za rok 2017 wyniosły ponad 2,5 mld zł, przy zatrudnieniu ponad 6,5 tys. pracowników.

Źródło: PSBE

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem