Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Nowa odsłona Centrum Zastosowań Światła

2W celu prezentacji ostatnich innowacyjnych rozwiązań takich jak LiFi i platforma Interact, firma Philips Lighting postanowiła stworzyć miejsce, w którym odwiedzający będą mogli przekonać się, jak działa światło oraz co można dzięki niemu osiągnąć. To wyjątkowy projekt i jedyne takie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. W dniu 10 kwietnia br. nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanego Centrum Zastosowań Światła w Pile.

Philips Lighting co roku inwestuje blisko 5% swojego przychodu w rozwój badań nad światłem. Dzięki temu jest w stanie na bieżąco wdrażać nowe systemy oświetleniowe bazujące na najnowszych technologiach jak IoT.

3Centrum Zastosowań Światła Philips Lighting zostało podzielone na kilka stref, z których każda prezentuje inne możliwości oświetleniowe:

  • Strefa oświetlenia architektonicznego – pokazuje grę światła i cienia oraz sposoby na osiągnięcie artystycznych efektów świetlnych;
  • Strefa Basics of Light – ułatwia odwiedzającym zrozumienie złożoności zjawiska światła. Przestrzeń została zaaranżowana tak, aby pomóc przybliżyć najważniejsze parametry oświetleniowe oraz zrozumieć ich wpływ na dobre samopoczucie;
  • Strefa biurowa – pokazuje wpływ oświetlenia na ogólny komfort pracy oraz samopoczucie poprzez wspieranie cyklu dobowego pracowników;
  • Strefa przemysłowa – pokazuje, jak zmniejszyć koszty utrzymania wielkich hal poprzez redukcję zużycia energii. To także miejsce, gdzie podkreślany jest wpływ światła na bezpieczeństwo oraz higienę pracy.
  • Strefa handlowa – pokazuje, jak za pomocą światła przyciągnąć uwagę klientów do sklepu.

1Podczas wizyty w Centrum Zastosowań Światła można dowiedzieć się również o koncepcji Human Centric Lighting, według której ludzkie ciało może być stymulowane poprzez światło, które pobudza niczym filiżanka kawy, lub relaksuje i pozwala się wyciszyć. Nagroda Nobla z fizyki w 2017 r. została przyznana za odkrycie wpływu niebieskiego światła na ludzki organizm oraz funkcjonowanie zegara biologicznego, co dało podstawę do opracowania idei Human Centric Lighting.

4Aby o świetle dowiedzieć się jeszcze więcej, wizytę w Centrum Zastosowań Światła można połączyć ze zwiedzaniem fabryki Philips Lighting w Pile, produkującej wysokiej jakości źródła światła stosowane przez użytowników na całym świecie.

Konfigurację systemu sterowania oświetleniem w Centrum Zastosowań Światła wspierała firma M-Light Services.

Źródło: PHILIPS LIGHTING

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem