Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Bezpieczne zamknięcie środka czyszczącego

PM0118-1Firma igus udziela wsparcia projektom studenckim typu EMKindersicherung w ramach inicjatywy "Wsparcie dla Młodych Inżynierów".

O tym, jak realnym zagrożeniem są środki czystości stosowane w gospodarstwach domowych, świadczy liczba rozmów telefonicznych (94 000) wykonywanych corocznie do Centrum Informacji Toksykologicznej, dotyczących kwestii poparzeń oraz stanów nietrzeźwości u dzieci. Aby zapobiec podobnym zdarzeniom, siedmioosobowy zespół studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, Politechniki z Darmstadt, zainicjował projekt EMKindersicherung.

Urządzenie zapewnia bezpieczny dostęp do środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym poprzez aplikację zainstalowaną w telefonie. Sam pomysł oraz sposób jego wdrażania zyskały uznanie nie tylko ze strony firmy igus, która wspiera podobne projekty w ramach inicjatywy "Wsparcie dla Młodych Naukowców", ale również samego jury konkursu COSIMA. Konkurs z zakresu technologii mikrosystemów zorganizowany został z myślą o studentach oraz aplikacjach ich autorstwa, które mają usprawniać interakcję między człowiekiem a technologią w życiu codziennym. Dzięki urządzeniu zabezpieczającemu, zespół z Darmstadt zdobył drugie miejsce.

Gwarancja bezpiecznego dostępu

Urządzenie zabezpieczające, opracowane przez studentów, składa się w dużej mierze z elementów drukowanych w technologii 3D i swoją budową przypomina korpus, który nakłada się na zakrętkę butelki zawierającej środek czyszczący, a następnie sprzęga się osłoną pod pierścieniem butelki, wykonanym z tworzywa sztucznego. Osłonę można usunąć ręcznie i zabezpieczyć urządzenie przy użyciu dźwigni. W skład mechanizmu zabezpieczającego wchodzi siłownik elektrotermiczny. Zasilanie podgrzewa materiał, a wszelkie odchylenia od temperatury powodują otworzenie się urządzenia, które następnie można usunąć z butelki. Siłownik przeznaczony jest do zamontowania na zaworach z trzpieniem. Poprzez obrócenie dźwigni trzpień zamontowany przy użyciu łożysk ślizgowych iglidur sprzęga się i zapobiega nieuprawnionemu otwarciu pojemnika.

36dd62afc3– W ramach prac nad naszym projektem, skorzystaliśmy ze wsparcia młodych inżynierów, które firmuje igus, ponieważ poszukiwaliśmy łożyska zarówno o niskim współczynniku tarcia jak i odpornego na działanie kwasów i alkoholu – wyjaśnia Ida Blum z zespołu projektowego EMKindersicherung. – Ponadto, w wyniku podgrzewania siłownika, łożysko miało wytrzymywać temperatury do 125 ºC. Z tego też względu wybraliśmy iglidur A350.

Materiał, z którego wykonano łożysko, jest odporny na promieniowanie UV, nadaje się również do stosowania w technologii medycznej oraz w przemysłach spożywczym i opakowań.

Firma igus udziela wsparcia innowacyjnym projektom typu EMKindersicherung w ramach programu YES – Wsparcie dla Młodych Inżynierów. Celem tej inicjatywy jest wspieranie uczniów, studentów i młodych konstruktorów w zakresie opracowywania i wdrażania technicznych projektów ich autorstwa.

Źródło: igus

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem