Od redakcji 6/2020

ELektroinstalator6 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Skutki epidemii koronawirusa nie ominęły energetyki: spada zapotrzebowanie na energię elektryczną – średnio o ponad 7%, zmniejsza się też zużycie paliw. Średnia cena energii elektrycznej na rynku krótkoterminowym zmniejszyła się o jedną czwartą. Mimo że energia tanieje pojawiają się problemy z niewypłacalnością odbiorców, które mogą wpłynąć także na małych, niezależnych sprzedawców energii. Firmy energetyczne sygnalizują problemy z realizacją inwestycji zarówno konwencjonalnych, jak i związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Więcej…

Od redakcji 4/2020

ELektroinstalato42020 okl internet1Szanowni Państwo,

Współczesna medycyna opiera się na nowoczesnej aparaturze elektromedycznej przeznaczonej do diagnozowania, leczenia i ratowania ludzkiego życia. Tego rodzaju sprzęt powinien być niezawodny w działaniu, za co w głównym stopniu odpowiada bezpieczne i pewne źródło zasilania w energię elektryczną.

Przy tradycyjnym sposobie zasilania energia elektryczna może być niebezpieczna. Uszkodzenie izolacji w aparacie zasilanym z sieci tradycyjnej grozi porażeniem oraz powoduje wyłączenie uszkodzonego aparatu, a nawet innych aparatów medycznych. Z tego powodu pomieszczenie medyczne powinno być zasilane przez system zasalania IT wykonany zgodnie z wymaganiami normy IEC 60364-7-710. Szpitale, kliniki czy inne obiekty medyczne powinny być traktowane jako budynki o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa elektrycznego. Już na etapie projektowania należy zwrócić uwagę na zastosowanie urządzeń odpowiadających tym podwyższonym wymaganiom. Jednym z podstawowych wymogów zapewniających wymagane bezpieczeństwo jest pełna współpraca wszystkich elementów systemu, która możliwa jest na odpowiednio wysokim poziomie tylko wtedy, gdy elementy te są jednorodne i zaprojektowane tak, aby ze sobą w pełni współdziałały. Odsyłam Państwa do artykułu na temat bezpieczeństwa elektrycznego w szpitalach.

Instalacje uziemiające stacji SN/nn spełniają różne funkcje, m.in. ograniczają wartość napięcia rażeniowego, pojawiające się podczas zwarć doziemnych w sieci nn, oraz zapewniają właściwe wartości napięć rażeniowych wokół stacji. W stacjach transformatorowych SN/nn są stosowane dwa różne systemy uziemienia: wspólny i rozdzielony. W pierwszym z nich uziemienie robocze niskonapięciowej sieci TN jest łączone z uziemieniem ochronnym urządzeń SN, w drugim – uziom ochronny urządzeń SN jest rozdzielony z uziomem roboczym sieci niskonapięciowej TN. Normy zalecają wykonywanie wspólnej instalacji uziemiającej wszędzie tam, gdzie jest to dopuszczalne. Polecam Państwa uwadze artykuł na ten temat.

Wystąpienie łuku elektrycznego prądu stałego jest główną przyczyną pożarów budynków mieszkalnych i komercyjnych, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz powodują uszkodzenia mienia. Awarie łuku w instalacjach fotowoltaicznych występują wszędzie tam, gdzie występują połączenia w kablach DC, uszkodzenia ciągłości kabla lub izolacji. Awarie łuku występują na okablowaniu pod panelem solarnym, w dowolnym miejscu wzdłuż okablowania, a nawet wewnątrz falownika. Jedynym sposobem wykluczenia ryzyka wystąpienia zwarć łukowych DC jest wyeliminowanie niebezpiecznego napięcia DC z systemu lub zastosowanie technologii specjalnie zaprojektowanej w celu zmniejszenia napięcia systemu do bezpiecznego poziomu w przypadku awarii.

Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem